Park imienia Bielefeld na rzeszowskim osiedlu Pobitno

2024-10-07 10:34:07(ost. akt: 2024-10-07 10:35:23)

Autor zdjęcia: UM Rzeszowa

Ogród kieszonkowy przy ul. Kurpiowskiej od dziś nosi imię miasta partnerskiego Rzeszowa – Bielefeld.
- Miasto Bielefeld jest głęboko w moim sercu. Nasza współpraca, trwająca już przez ponad 30 lat jest bardzo ważna i owocna. W edukacji, kulturze, sporcie, usługach komunalnych. Dzisiejszy moment jest także symboliczny ze względu na naszą wspólną drogę - staramy się, aby obydwa nasze miasta były jak najbardziej przyjazne dla człowieka, bioróżnorodne, zielone – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas wtorkowej uroczystości. Odbyła się ona w parku przy ul. Kurpiowskiej.

Ogród na os. Pobitno ma powierzchnię ponad 20 arów. Podsadzonych zostało w nim prawie 1400 roślin, wśród których są wysokie drzewa – graby, klony. Jest mnóstwo krzewów, bylin. Znajduje się tam także plac zabaw, siłownia plenerowa. Jest także pergola oraz parklety.

Umowa o partnerstwie pomiędzy miastami została podpisana 17 października 1991 r. przez Nadburmistrza Bielefeld - Eberharda Davida i Prezydenta Rzeszowa - Mieczysława Janowskiego.

- Minęło prawie 33 lata. Kiedy zaczynaliśmy, to była zupełnie inna epoka. Chcę powiedzieć „dziękuję” wszystkim, którzy przyczynili do rozwinięcia naszego partnerstwa. Zaczynaliśmy z nadburmistrzem Eberhardem Davidem. Teraz ta myśl jest kontynuowana. Po stronie polskiej i niemieckiej jest to sztafeta ludzi dobrej woli – podkreślił Mieczysław Janowski, prezydent Rzeszowa w latach 1991 – 1999.

- Dzisiaj Rzeszów zbliża się do Bielefeld, a Bielefeld do Rzeszowa – stwierdził Pit Clausen, nadburmistrz Bielefeld. – Aktualnie przeżywamy w Europie trudne chwile związane z wojną. To nas bardzo obciąża i martwi. Dlatego bardzo ważne jest, by przyjaźń między miastami była wypełniona życiem i rozwijała się. W partnerstwie nie chodzi o to, żeby burmistrzowie się spotkali, ale by ludzie się spotykali – uczniowie, studenci. Bo tak się poznajemy i uczymy jedni od drugich. Dzisiaj widzimy piękny przykład tego, że Rzeszów jest miastem, które bardzo mądrze się rozwija. Budowanie małych parków na osiedlach i poprawianie poprzez to jakości życia mieszkańców to świetny pomysł. My zapamiętamy te inicjatywę i będziemy się starali, żeby u nas powstały podobne projekty.

Podczas uroczystości w parku posadzone zostało drzewko – buk, upamiętniające Susanne Kramer Drużycką, która związana była z Rzeszowem, pracowała na Uniwersytecie Rzeszowskim i całe swoje serce wkładała w budowanie polsko-niemieckich partnerstw szkolnych. Buk był jej ulubionym drzewem. W uroczystości uczestniczył Krzysztof Drużycki, mąż Susanne. Drzewko będzie przypominało jej osobę, podobnie zresztą, jak przypomina ją współzałożone przez nią Centrum Języków Obcych Germanitas (co oznacza braterstwo w języku łacińskim).

W uroczystości wzięli udział m.in. także: Konsul Honorowa Niemiec - Agnieszka Buk, przewodniczący Towarzystwa Niemiecko - Polskiego - Detlef Werner, przewodniczący Towarzystwa Polsko - Niemieckiego - Sławomir Schultis, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych UNICEF - Jadwiga Greszta (Bielefeld i Rzeszów od lat prowadzą wymianę uczniów między: Mamre Patmos Schule z Bielefeld i Zespołem Szkół Specjalnych im. UNICEF w Rzeszowie), dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 2 - Barbara Olearka, radny i szef Rady Osiedla Pobitno - Wiesław Ziemiński.

UM Rzeszowa