Nie będzie nowych dworców PKP w Mielcu i w Nisku?

2024-10-28 15:53:11(ost. akt: 2024-10-28 17:23:31)
Obecny dworzec PKP w Mielcu

Obecny dworzec PKP w Mielcu

Autor zdjęcia: wikipedia

Poseł Rafał Weber (PiS) opublikował na portalu X (Twitter) dokumenty, z których wynika, że dworce kolejowe w Mielcu i w Nisku znalazły się na czarnej liście PKP SA. Obejmuje ona łącznie 34 dworce.
- UJAWNIAMY! Wydobyliśmy od zarządu PKP SA listę 34 usuniętych z realizacji lub "zoptymalizowanych" (czyt. ograniczanych) przez rząd Tuska dworców kolejowych. Wycofując inwestycje niszczą polską kolej i hamują rozwój transportu. Szkodniki pełną gębą - napisał na X poseł Weber, dodając dwa skany dokumentu z listą 34 dworców PKP, podpisanego przez członków Zarządu PKP SA.


O co dokładnie chodzi? W przypadku dworca w Mielcu, analiza wykazała "ograniczone możliwości wynikające z budowy nowego obiektu przy istotnych nakładach inwestycyjnych i kosztach utrzymania". - Dworzec nieczynny, brak funkcji dworcowej. Do rozważenia: Wznowienie projektu w przypadku potwierdzenia analizami znaczenia dla funkcji transportowej - dodano.

W przypadku Niska, jak czytamy, "analiza wykazała brak możliwości zagospodarowania obiektu, w tym brak zainteresowania najmem ze strony JST [samorządów - red.], co powoduje brak zasadności przywracania funkcji dworcowej". - Do rozważenia - jak dodano - jest "wznowienie projektu w przypadku potwierdzenia analizami znaczenia dla funkcji transportowej".

Fot. X

- Oznacza to, że pieniędzy na takie inwestycje już nie ma - ocenił podczas konferencji prasowej w Mielcu poseł Rafał Weber, były wiceminister infrastruktury w rządzie Mateusza Morawieckiego, zaznaczając rosnącą rolę transportu kolejowego dla Mielca i całego regionu.

Weber przypomniał, że dwa lata temu dworzec w Mielcu został wpisany do Programu Inwestycji Dworcowych, co wiązało się z zapewnieniem na jego realizację środków finansowych i rozpoczęciem w 2023 roku prac projektowych.

- W tej chwili powinny trwać już prace projektowe. Firma wyłoniona w drodze przetargu powinna tworzyć projekt techniczny tego obiektu, a zakończenie tego procesu powinno być wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę i uzyskanie właśnie takiego dokumentu, ktory umożliwi rozpisanie przetargu - powiedział w Mielcu poseł Weber.

Jak dodał Rafał Weber, PKP wycofało się z realizacji łącznie 10 dworców w całej Polsce, zaś 24 inne będą miały "mocne ograniczenie zakresowe, finansowe i czasowe". To m.in. Dąbrowa Białostocka, Chełm, Lubartów, Częstochowa, Olkusz czy Nałęczów.

Oburzony skreśleniem dworca w Mielcu jest też poseł Fryderyk Kapinos. - Trudno mi sobie wyobrazić, by ten dworzec nie był realizowany. Mielec to miasto przemysłowe, z pierwszą w Polsce Specjalną Strefą Ekonomiczną, która dała impuls dla całej Polski - podkreślał poseł PiS.