Nowe zasady pogrzebów papieskich

2024-11-21 11:05:19(ost. akt: 2024-11-21 11:17:47)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Flicka/wikipedia.pl

Watykan opublikował zaktualizowane zasady dotyczące pogrzebów papieskich, wprowadzając uproszczenia zgodne z wizją papieża Franciszka. Nowe wytyczne odchodzą od tradycji podkreślającej władzę papieża na rzecz ukazania jego roli jako duchowego przewodnika i ucznia Chrystusa.
Watykan opublikował zaktualizowaną wersję rytuału pogrzebowego papieża, wprowadzając znaczące zmiany w dotychczasowych praktykach. Zmodyfikowane zasady obejmują między innymi przeniesienie momentu stwierdzenia zgonu do prywatnej kaplicy papieża, natychmiastowe umieszczenie ciała w trumnie oraz wystawienie zwłok w trumnie, zamiast na tradycyjnym katafalku. Ponadto, zmniejszono liczbę używanych trumien – teraz będą to tylko dwie, wykonane z cynku i drewna, zamiast wcześniejszych trzech (cyprys, ołów, dąb).

Według Vatican News, nowe zasady zastąpią obowiązujące od 1998 roku przepisy, które zastosowano podczas pogrzebu Jana Pawła II w 2005 roku. Stały się one również podstawą ceremonii pogrzebowej emerytowanego papieża Benedykta XVI, zorganizowanej w styczniu 2023 roku, z niewielkimi modyfikacjami.

Zmiany zostały zainspirowane doświadczeniami z poprzednich uroczystości i są zgodne z zaleceniami papieża Franciszka, który kładzie nacisk na prostotę oraz duchowy wymiar ceremonii. Jak wyjaśnił arcybiskup Diego Ravelli, papieski ceremoniarz, nowe obrzędy mają podkreślać rolę papieża jako pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.

Istotną nowością jest także uproszczenie tytułów używanych w odniesieniu do papieża. Zgodnie z terminologią z Mszału Rzymskiego z 2008 roku, ograniczono je do określeń: „papież”, „biskup Rzymu” i „pasterz”.

Papież Franciszek ujawnił również swoje życzenie dotyczące miejsca pochówku. Zgodnie z jego wolą, spocznie w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej, która ma dla niego szczególne znaczenie.

Nowe przepisy odzwierciedlają dążenie do wyrażenia nadziei chrześcijańskiej i skupienia uwagi na wierze w zmartwychwstanie, zgodnie z wizją Kościoła pod przewodnictwem Franciszka.

Źródło: Interia/Vatican News