Tu historia staje się jasna. Muzeum w Sanoku ma już 90 lat
2024-11-22 10:28:51(ost. akt: 2024-11-22 10:35:07)
Muzeum Historyczne w Sanoku, położone na wzgórzu zamkowym, obchodzi w tym roku swoje 90-lecie. To miejsce, gdzie historia, sztuka i dziedzictwo regionu łączą się w harmonijną całość, przyciągając rocznie dziesiątki tysięcy odwiedzających.
Jak zaznacza dr Jarosław Serafin, dyrektor placówki, priorytetem muzeum jest stworzenie przestrzeni, w której każdy gość może poczuć bliskość z unikatowymi dziełami sztuki i cennymi zabytkami.
Historia zapisana w murach średniowiecznego zamku
Muzeum powstało w 1934 roku dzięki wysiłkom lokalnych społeczników. Już w pierwszych latach działalności zgromadzono imponującą liczbę ponad 3 tys. eksponatów, od dokumentów historycznych i numizmatów po zabytki etnograficzne.
Pomimo trudnych czasów wojny, kiedy to funkcjonowało pod niemieckim nadzorem, placówka przetrwała i rozwijała się dalej. Lata 60. i 70. przyniosły wzbogacenie kolekcji o zabytki historyczne i sztukę współczesną, w tym dzieła polskich artystów z Paryża, podarowane przez Franciszka i Marię Prochasków.
Przełomowym momentem w historii muzeum było przekazanie w 2005 roku ponad 5 tys. prac Zdzisława Beksińskiego na mocy testamentu artysty. „To była rewolucja w działalności muzeum, które stało się instytucją o ogólnopolskim znaczeniu” – podkreśla dyrektor Serafin.
Skarby muzeum: od ikon po Beksińskiego
Obecnie w zbiorach muzeum znajduje się ponad 30 tys. eksponatów, w tym największa w Polsce kolekcja ikon i przedmiotów liturgicznych wschodniego Kościoła. Jednym z najcenniejszych obiektów jest gotycka rzeźba św. Pawła z XV wieku, wyróżniająca się stylem międzynarodowym. Na szczególną uwagę zasługuje również XVII-wieczny portret autorstwa Gijsberta Sibilli, arcydzieło malarstwa niderlandzkiego.
Nie można pominąć Galerii Zdzisława Beksińskiego, która mieści się w odnowionym skrzydle zamku. Prace artysty, świadomie wyselekcjonowane przez niego samego, pozwalają odwiedzającym zgłębić jego niezwykły świat pełen emocji i symboliki.
Odnowa zamku i nowe odkrycia
Przez ostatnie dekady zamek przeszedł wiele prac rewitalizacyjnych, przywracających mu dawną świetność. Odtworzono renesansowe elementy kamieniarskie, gotycką wieżę oraz historyczny układ wnętrz. Latem 2024 roku odtworzono także herbowe kartusze królowej Bony oraz Królestwa Polskiego, a obecnie archeolodzy badają głęboką na 25 metrów studnię zamkową, odkrywając cenne artefakty.
Jubileuszowe świętowanie
Obchody 90-lecia muzeum odbędą się 22 listopada. W weekend wszyscy goście będą mogli zwiedzić muzeum za darmo, a na dziedzińcu zamkowym zaprezentowana zostanie wystawa plenerowa podsumowująca dziewięć dekad działalności placówki.
Obchody 90-lecia muzeum odbędą się 22 listopada. W weekend wszyscy goście będą mogli zwiedzić muzeum za darmo, a na dziedzińcu zamkowym zaprezentowana zostanie wystawa plenerowa podsumowująca dziewięć dekad działalności placówki.
Sanockie muzeum nieustannie łączy przeszłość z teraźniejszością, zachwycając bogactwem swoich zbiorów i nowoczesnym podejściem do prezentowania dziedzictwa kulturowego. - Chcemy, by to miejsce nie tylko inspirowało, ale także pozwalało konfrontować się z emocjami i wartościami, które kryją się za dziełami sztuki - podsumowuje dr Jarosław Serafin.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez