Festiwal Trzy Bramy. Odkryj Tajemnice historii w Jarosławia
2024-11-22 10:36:51(ost. akt: 2024-11-22 10:46:14)
W najbliższą sobotę Jarosław stanie się na chwilę wehikułem czasu, w którym historia ożyje na nowo. Festiwal Historyczny Trzy Bramy, organizowany przez Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, zabierze uczestników w podróż przez wieki
Tegoroczna edycja festiwalu przynosi powiew świeżości i zaprasza do odkrycia tematów, które dotąd rzadko pojawiały się na takich wydarzeniach. Pochodzenie Słowian, życie Jarosławia w XVIII wieku, sztuka biografii czy tradycje pieśni patriotycznych Podkarpacia to tylko niektóre z poruszanych zagadnień.
Jak podkreśla dyrektor muzeum, Konrad Sawiński, celem jest „ukazanie historii w wymiarze lokalnym, a zarazem osadzenie jej w szerokim kontekście dziejów Polski”.
Historia Słowian i początki Jarosławia
Pierwszy weekend festiwalu zdominuje tematyka starożytna i wczesnośredniowieczna. Dr Sylwia Jędrzejewska z Uniwersytetu Rzeszowskiego zgłębi „Zagadkę pochodzenia Słowian”, a prof. Michał Parczewski przedstawi podział Słowian na skrzydła wschodnie i zachodnie. Wykłady te rzucą światło na początki kształtowania się polsko-ruskiego pogranicza, którego wpływ na dzieje Jarosławia jest nie do przecenienia.
Jarosław w XVIII wieku – epoka nieoczywista
Drugi dzień upłynie pod znakiem odkrywania tajemnic XVIII-wiecznego Jarosławia. Kustosz muzeum, Zofia Kostka-Bieńkowska, w swojej prelekcji „Chrzest u cyrulika” zmierzy się z powszechnym stereotypem o upadku miasta w tym okresie. Czy rzeczywiście wojny, zarazy i spadek znaczenia jarmarków doprowadziły do jego stagnacji? A może historia tego czasu kryje w sobie więcej złożoności, niż nam się wydaje?
Sztuka biografii i muzyka patriotyczna
W kolejny weekend festiwal skupi się na ludzkich historiach i muzyce. Prof. Paweł Sierżęga z Uniwersytetu Rzeszowskiego opowie o wyzwaniach związanych z pisaniem biografii, a Bartosz Gałązka z KUL przeniesie uczestników w świat pieśni patriotycznych zakorzenionych w podkarpackiej tradycji. Nie zabraknie też wieczornicy w stylizowanej jadalni z okresu powstania styczniowego, gdzie wspólne śpiewanie stanie się pomostem między przeszłością a teraźniejszością.
Druki ulotne – miejska kronika życia codziennego
Zwieńczeniem festiwalu będzie wykład Piotra Wawrzkiewicza, który przybliży świat druków ulotnych. Te niepozorne wydawnictwa, sprzedawane na jarmarkach i odpustach, pełniły funkcję swoistych kronik, dokumentując zarówno codzienność, jak i niezwykłe historie. - Od pieśni religijnych po mrożące krew w żyłach opowieści – każdy znajdzie tu coś dla siebie - zapowiada Sawiński. Na koniec publiczność będzie mogła usłyszeć wybrane utwory, stanowiące muzyczną podróż do dawnych czasów.
Festiwal Historyczny Trzy Bramy to wyjątkowa okazja, by spojrzeć na Jarosław i jego historię z nowej perspektywy. Wykłady, muzyka i wspólna refleksja nad przeszłością tworzą wydarzenie, które z pewnością pozostanie w pamięci uczestników na długo.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez