Podkarpaccy przedsiębiorcy lubią wakacje
2024-11-22 11:35:33(ost. akt: 2024-11-22 11:41:34)
Podkarpaccy przedsiębiorcy aktywnie korzystają z możliwości wakacji składkowych. Jak wynika z danych ZUS, aż 22 tysiące właścicieli firm z tego regionu złożyło wnioski o zwolnienie z opłacania składek za grudzień.
Grudzień 2024 to miesiąc, w którym przedsiębiorcy mogą odetchnąć finansowo, dzięki możliwości skorzystania z tzw. wakacji składkowych.
Na Podkarpaciu już 22 tysiące przedsiębiorców złożyło wnioski do ZUS o zwolnienie z opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne. Termin składania wniosków na grudzień mija wraz z końcem listopada.
Na przestrzeni dwóch tygodni w skali kraju ZUS otrzymał ponad 525 tysięcy takich wniosków. Prym wiodą przedsiębiorcy z województw mazowieckiego (90 tys.), wielkopolskiego (57 tys.) oraz małopolskiego (54 tys.). Podkarpacie uplasowało się na 10. miejscu w tym nieformalnym zestawieniu, wyprzedzając m.in. województwo opolskie, które zamyka ranking z liczbą 10 tysięcy wniosków.
Dla kogo ulga i jak z niej skorzystać?
Nowelizacja przepisów, obowiązująca od 1 listopada 2024 roku, pozwala mikroprzedsiębiorcom oraz komornikom sądowym na jednorazowe, roczne zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Z ulgi mogą skorzystać osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, zatrudniające maksymalnie 9 pracowników, które są wpisane do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
Ważnym kryterium jest również roczny limit przychodu, który nie może przekroczyć równowartości 2 mln euro, przeliczonych na złote, oraz ograniczenie dotyczące wysokości pomocy publicznej otrzymanej w ciągu ostatnich trzech lat (maksymalnie 300 tys. euro).
- Przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi w dowolnym, wybranym przez siebie miesiącu roku kalendarzowego, ale obecnie składane wnioski dotyczą grudnia. Aby zyskać zwolnienie, należy złożyć wniosek do końca listopada - wyjaśnia Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Podkarpaciu.
Co obejmuje ulga?
Zwolnienie dotyczy składek opłacanych od najniższej podstawy wymiaru, ale nie obejmuje składki zdrowotnej ani składek odprowadzanych za inne osoby, np. pracowników czy zleceniobiorców.
Środki na pokrycie składek objętych ulgą zostaną sfinansowane z budżetu państwa, co oznacza, że miesiąc zwolnienia nadal będzie wliczany do emerytury lub renty.
- Przedsiębiorca, który chce skorzystać z ulgi, musi podać w formularzu informacje o innych formach pomocy publicznej, z których korzystał – dodaje Wojciech Dyląg.
Prosty proces i wsparcie od ZUS
Wnioski składane są elektronicznie za pośrednictwem platformy PUE/eZUS, a ich rozpatrywanie odbywa się automatycznie. O wszelkich decyzjach ZUS informuje za pośrednictwem wiadomości na koncie PUE/eZUS oraz dodatkowo powiadamia e-mailowo lub telefonicznie.
W przypadku odmowy lub częściowego zwolnienia, przedsiębiorca ma prawo odwołać się do sądu za pośrednictwem ZUS.
Na stronie internetowej Zakładu dostępne są szczegółowe wytyczne, instrukcje składania wniosków oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Nie zwlekaj – czas na złożenie wniosku o zwolnienie za grudzień mija już 30 listopada.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez