Rzeszowskie rozmowy i technologiach. I są wygrani!

2024-12-01 19:04:14(ost. akt: 2024-12-01 19:13:13)

Autor zdjęcia: YouTube

Podcast „Techstorie – rozmowy o technologiach” zdobył Grand Prix 4. edycji Podcastu Roku im. Janusza Majki. Jury wyróżniło twórczynie za odwagę, etyczne zaangażowanie i głęboki szacunek dla odbiorców.
Joanna Sosnowska i Sylwia Czubkowska, autorki podcastu „Techstorie – rozmowy o technologiach”, odebrały najważniejszą nagrodę tegorocznej edycji konkursu Podcast Roku.

Jury podkreśliło, że wyróżnienie przyznano za „niezgodę na spin i dezinformację” oraz odwagę w podejmowaniu trudnych tematów technologicznych, często idących pod prąd dominującym narracjom. - Za zrozumienie przyszłości transhumanizmu i wysokich technologii poprzez mądry research i rzetelną wiedzę - podkreślono w uzasadnieniu.

Podcast Roku to pierwszy ogólnopolski konkurs dedykowany jakości i kulturze przekazu w mediach cyfrowych. Upamiętnia redaktora Janusza Majkę, wieloletniego dziennikarza Polskiego Radia w Rzeszowie, zmarłego na COVID-19 w 2021 roku. Tegoroczna edycja, której finał odbył się w Rzeszowie, zgromadziła rekordową liczbę 324 zgłoszeń ocenianych przez 45-osobowe jury.

Pula nagród wyniosła 130 tys. zł, a wyróżnienia przyznano w sześciu kategoriach tematycznych. Ogłoszeniu wyników towarzyszyły spotkania autorskie, debaty i warsztaty skierowane do szerokiej publiczności.

Laureaci 4. edycji Podcast Roku

Oprócz Grand Prix, przyznano nagrody w następujących kategoriach:

Debiut: „Historie, których nie widać na boisku” – Mateusz Fusiarz, Mateusz Kuźniewski, Krzysztof Zimoch (Radio 357)
Polityka, gospodarka, społeczeństwo: Michał Janczura – „Niedorzecznik”
Lifestyle, kultura, hobby: Karolina Oponowicz – „Boski podcast. O śmierci”
Nauka, edukacja, technologia: Joanna Sosnowska i Sylwia Czubkowska – „Techstorie – rozmowy o technologiach”
Kryminał: Hanna Bogoryja-Zakrzewska i Katarzyna Błaszczyk – „Śledztwo Pisma. Sezon 5”

Marka zlecająca podcast: mBank za „Jazgot”
Nagroda publiczności przypadła duetowi Marcin Giełzak i Jakub Dymek za podcast „Dwie lewe ręce”.

Tradycja doceniania polskich twórców
Podczas czterech edycji konkursu jury nagrodziło i wyróżniło twórców na łączną kwotę ponad 280 tys. zł, promując zarówno uznane nazwiska, jak i nowe talenty.

Podcast Roku to wydarzenie, które nie tylko wyłania najlepsze polskie produkcje, ale również inspiruje do tworzenia treści o wysokiej wartości merytorycznej i etycznej. Grand Prix dla „Techstorii” potwierdza, że polska scena podcastowa rozwija się dynamicznie i z ogromnym potencjałem