Podkarpacie z nowym rezerwatem przyrody

2024-12-04 20:31:18(ost. akt: 2024-12-04 20:34:19)

Autor zdjęcia: red.

Na Podkarpaciu powstał nowy rezerwat przyrody o nazwie Krzeczkowski Mur. Zajmujący niemal 65 ha obszar chroni wyjątkowe formacje geologiczne oraz rzadką florę.
Rezerwat Krzeczkowski Mur, zlokalizowany w Nadleśnictwie Krasiczyn, obejmuje fragment skały osadowej, która powstała na dnie dawnego oceanu. Znajdują się tam również unikalne siedliska rzadkiej paproci języcznika zwyczajnego. Nazwa rezerwatu pochodzi od charakterystycznej formy skały, przypominającej ścianę lub mur.

- To jedna z niewielu odsłoniętych warstw fliszu karpackiego na Podkarpaciu. W tym miejscu spotykają się różnorodne, przemieszane warstwy skalne. Historia tego obszaru jest szczególnie interesująca, ponieważ w przeszłości planowano tu kamieniołom. Dodatkowo, wokół skał rośnie bardzo rzadka roślinność, w tym jaworzyna i paproć języcznik zwyczajny - wyjaśnia Przemysław Włodek, nadleśniczy Nadleśnictwa Krasiczyn.

Krzeczkowski Mur to 100. rezerwat przyrody w województwie podkarpackim. Został on również pierwszym z ponad 100 rezerwatów, które mają powstać w ramach obchodów 100-lecia Lasów Państwowych. Piotr Otawski, szef Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, zapewnił, że „to dopiero początek procesu. W przyszłym roku planujemy powołanie kolejnych rezerwatów, z propozycjami 209 lokalizacji”.

- To dowód na to, że w polskich lasach kryje się wiele cennych miejsc przyrodniczych. Nasza organizacja udowadnia, że możliwe jest połączenie gospodarki leśnej z ochroną środowiska - stwierdził Bogdan Jaroszewicz, zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

Z kolei Sławomir Serafin, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, podkreślił, że prawie 45 proc. obszaru województwa podkarpackiego jest objęte różnymi formami ochrony przyrody. „Obecnie rezerwaty zajmują zaledwie 0,65 proc. powierzchni województwa, ale liczba tych obszarów będzie rosła. Mamy około 70 nowych propozycji, które mogłyby objąć dodatkowe 24 tys. ha” – dodał Serafin.

Zadrzewienia, rzadkie gatunki roślin i unikalne formacje geologiczne w Krzeczkowskim Murze stanowią nie tylko przyrodniczy skarb, ale również przykład udanej współpracy pomiędzy ochroną środowiska a działalnością gospodarczą Lasów Państwowych.