Pionierski zabieg w rzeszowskim szpitalu

2024-12-10 08:30:20(ost. akt: 2024-12-10 08:36:32)

Autor zdjęcia: YouTube

W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie przeprowadzono przełomowy zabieg kardiochirurgiczny. Wykonano rzadką operację wszczepienia zastawki płucnej w miejsce zastawki aortalnej u dorosłego pacjenta.
Operacja, znana jako zabieg Rossa, do tej pory była standardem głównie w leczeniu dzieci. Jej zastosowanie u dorosłych to krok milowy w kardiochirurgii. - To wyjątkowa metoda, która pozwala pacjentowi szybciej wrócić do normalnego życia i unikać stosowania leków przeciwzakrzepowych - podkreślają specjaliści.

Pierwszym pacjentem poddanym operacji był pan Kornel z Krosna. - Dowiedziałem się kilka lat temu, że mam wadę serca. Zdecydowałem się na tę metodę, bo jest mniej obciążająca niż wszczepienie mechanicznej zastawki. Oczywiście, jest strach, ale wierzę w poprawę - mówił przed zabiegiem.

Dni Kardiochirurgii, które odbywają się w Rzeszowie już po raz dwunasty, to nie tylko okazja do wymiany doświadczeń, ale również platforma do edukacji. Transmisja na żywo z sali operacyjnej, zrealizowana dzięki współpracy z Telewizją Rzeszów, pozwoliła lekarzom z różnych części świata obserwować zabieg w czasie rzeczywistym. Co więcej, specjaliści mogli zadawać pytania chirurgom prowadzącym operację.

- Takie wydarzenia pozwalają na szybsze wdrażanie nowych technik w ośrodkach w całym kraju - tłumaczy prof. Marek Wojciechowski, jeden z organizatorów wydarzenia. - Kardiochirurgia to dziedzina, w której postęp wymaga ciągłego kształcenia i wymiany doświadczeń - dodaje.

W Polsce rocznie wykonuje się około 26 tysięcy operacji kardiochirurgicznych, ale zdaniem specjalistów potrzeba ich znacznie więcej – nawet o kilka tysięcy. Braki kadrowe i niedobory sprzętowe w wielu ośrodkach wciąż ograniczają dostęp pacjentów do nowoczesnych metod leczenia.

- Postęp w kardiologii motywuje nas do inwestycji, ale potrzeby są ogromne. Takie wydarzenia, jak Dni Kardiochirurgii, pokazują, jak ważne jest wsparcie zarówno finansowe, jak i edukacyjne - dodaje dr Anna Kowalska, kardiolog z Rzeszowa.

Rzeszów na medycznej mapie Polski

Szpital w Rzeszowie, działający od 18 lat, udowodnił, że może być liderem w polskiej kardiochirurgii. Operacja Rossa u dorosłego pacjenta to dowód na rosnące możliwości ośrodka i zaangażowanie zespołu medycznego. Dni Kardiochirurgii zaś po raz kolejny przyciągnęły uwagę środowiska medycznego, stając się symbolem rozwoju i współpracy w tej wymagającej dziedzinie.

Pacjenci, którzy korzystają z najnowszych technologii i wiedzy specjalistów, mają nadzieję, że takie inicjatywy przyczynią się do skrócenia kolejek i poprawy dostępności do zaawansowanego leczenia. Wydarzenia takie jak to w Rzeszowie pokazują, że medycyna w Polsce ma potencjał, by zmieniać życie pacjentów na lepsze.