Podkarpacie przyciąga migrantów zarobkowych

2025-01-11 10:18:04(ost. akt: 2025-01-11 10:34:49)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: PAP

Podkarpacie staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem pracy dla migrantów zarobkowych z całego świata, a szczególnie z Ameryki Południowej. W 2024 roku pracodawcy z regionu złożyli rekordową liczbę wniosków o pozwolenia na pracę, najczęściej dotyczących obywateli Kolumbii.
Najwięcej cudzoziemców na Podkarpaciu znalazło zatrudnienie w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie oraz sektorze hotelarsko-gastronomicznym. Migranci najczęściej pracowali jako robotnicy przemysłowi, rzemieślnicy, operatorzy maszyn oraz monterzy. Dużą grupę stanowili także pracownicy wykonujący proste prace oraz osoby zatrudnione w handlu.

Podkarpacie wyraźnie wyróżnia się na tle innych regionów Polski, jeśli chodzi o popularność Kolumbijczyków na rynku pracy. W 2024 roku to właśnie obywatele tego południowoamerykańskiego kraju stanowili największą grupę cudzoziemców zatrudnianych w regionie. Poza Kolumbijczykami licznie reprezentowani byli także obywatele Indii, Nepalu i Filipin.

Mimo rosnącej liczby migrantów na rynku pracy, Podkarpacie nadal zmaga się z wysokim bezrobociem. W listopadzie 2024 roku stopa bezrobocia w regionie wynosiła 8,4 proc., co było najwyższym wynikiem w Polsce. Dla porównania, średnia krajowa wynosiła wówczas 5,0 proc.

Dynamiczny wzrost liczby Kolumbijczyków w Polsce to szerszy trend, który wykracza poza Podkarpacie. Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w 2023 roku odnotowano aż 215-procentowy wzrost liczby Kolumbijczyków pracujących w kraju. Równie imponująco wyglądają dane dotyczące Nepalczyków (110 proc.) i Argentyńczyków (75 proc.). Dla porównania, wzrost liczby pracujących Ukraińców w Polsce wyniósł zaledwie 2 proc. To wyraźny sygnał, że polski rynek pracy otwiera się na nowe kierunki migracji.

Źródło: Money.pl