Minister obrony Niemiec pojawi się w Rzeszowie
2025-01-22 14:53:25(ost. akt: 2025-01-22 15:02:03)
Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz oraz minister obrony Niemiec Boris Pistorius spotkają się w czwartek w Rzeszowie. Wizyta związana jest z rozmieszczeniem tam niemieckich systemów antyrakietowych Patriot, które jeszcze w styczniu mają rozpocząć swoją pracę.
W czwartek minister obrony Niemiec składa wizytę w Rzeszowie, gdzie spotka się z Kosiniakiem-Kamyszem. Na godz. 10.10 przewidziano wspólną konferencję ministrów.
Przy okazji zeszłotygodniowego spotkania ministrów obrony Polski, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch (Grupy E5), Pistorius pytany był o termin rozmieszczenia niemieckich Patriotów w Rzeszowie. Odparł wówczas, że jeszcze w styczniu osobiście wybierze się do Rzeszowa, "aby zagwarantować, że jeszcze w tym miesiącu systemy obronne Patriot rozpoczną swoją pracę".
— Wiemy, jak duże znaczenie ma Rzeszów jako hub logistyczny w kwestii wspierania Ukrainy — powiedział Pistorius.
O planowanym rozmieszczeniu baterii Patriot w Polsce informował końcem listopada resort obrony. Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że zgodnie z decyzją NATO, od stycznia 2025 r. Polska będzie miała kolejne "sojusznicze wsparcie naszej obrony powietrznej". Kosiniak-Kamysz podkreślił, że Polska z zadowoleniem przyjmuje decyzję Niemiec o skierowaniu baterii systemu Patriot do Polski.
Wcześniej o ofercie Niemiec informował sam Pistorius.
— Dzięki temu ochronimy hub logistyczny w Polsce, który ma kluczowe znaczenie dla dostaw do Ukrainy — powiedział Pistorius.
Niemieckie Patrioty były już obecne w Polsce od stycznia do listopada 2023 r. W tym czasie około 320 żołnierzy i żołnierek Bundeswehry obsługiwało trzy systemy Patriot w dwóch lokalizacjach w pobliżu Zamościa, 33 km na zachód od granicy z Ukrainą. Zostały one rozmieszczone w celu ochrony przestrzeni powietrznej kraju po tym, gdy pod koniec 2022 r. dwie osoby zginęły po uderzeniu pocisku rakietowego we wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim (woj. lubelskie), w pobliżu polsko-ukraińskiej granicy. Pod koniec 2023 roku zostały wycofane, m.in. ze względu na inne zobowiązania sojusznicze Niemiec oraz konieczność prac serwisowych.
Polska odgrywa ważną rolę jako centrum logistyczne zachodniej pomocy wojskowej dla Kijowa. Kluczowe znaczenie dla transportu uzbrojenia ma lotnisko pod Rzeszowem.
Źródło: PAP/red.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez