Wystawa portretów autorstwa polskich twórców od XVIII w. do 1939 r.

2025-01-27 12:13:20(ost. akt: 2025-01-27 12:14:45)

Autor zdjęcia: mat.pras

50 portretów autorstwa polskich twórców od XVIII w. do 1939 r. m.in. Juliusza Kossaka, Artura Grottgera, Teodora Axentowicza, Tadeusza Makowskiego, Witkacego można od piątku oglądać na wystawie w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.
Ekspozycja „Portretowe ujęcia. Malarstwo i rysunek artystów polskich od XVIII wieku do 1939 roku” została przygotowana z okazji jubileuszu 90. lat istnienia Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Wystawa prezentuje 50 portretów wykonanych na podłożu papierowym w różnych technikach, m.in. akwareli, gwaszu, pasteli, kredki, sangwiny, ołówka, węgla i tuszu, a także piórkiem, lawowane oraz w technikach łączonych.

Wśród autorów zaprezentowanych prac znalazł się m.in. Henryk Rodakowski, Piotr Michałowski, Juliusz Kossak, Artur Grottger, Teodor Axentowicz, Kazimierz Sichulski, Tadeusz Makowski, Zygmunt Waliszewski, Stanisław Ignacy Witkiewicz – Witkacy.

Kuratorka wystawy, kustosz Maria Stopyra zwróciła uwagę, że na przestrzeni lat artyści polscy bardzo często podejmowali w swej twórczości portret, „czyli jeden z najżywotniejszych tematów w dziejach sztuki”.

„Uwieczniali zarówno znane, jak i anonimowe postacie, w ujęciach pojedynczych, a także zbiorowych, w rozmaitych formatach i technikach. Interesującym przykładem są kameralne portrety konne” – zauważyła kustosz.

Dodała, że prezentowane dzieła są, z różnych względów, eksponowane niezwykle rzadko, a zatem wystawa jest doskonałą okazją do obejrzenia dzieł mistrzów, niedostępnych na co dzień.

„Wystawa ukazuje doniosłość i siłę wizerunków w kulturze tamtego czasu”- zaznaczyła Stopyra.

Ekspozycję można oglądać do 30 marca.(PAP)