Elektrociepłownia Rzeszów będzie przetwarzać dodatkowo 80 tys. ton odpadów

2025-02-05 11:33:39(ost. akt: 2025-02-05 11:43:00)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: PAP

W drugim kwartale br. planowane jest oddanie do eksploatacji drugiej linii w Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE) w Elektrociepłowni Rzeszów. Dzięki rozbudowie wydajność instalacji wzrośnie o 80 tys. ton odpadów, które będą przetwarzane w elektrociepłowni.
Jak poinformowało PAP biuro prasowe PGE Energia Ciepła, rozbudowa ITPOE o drugą linię technologiczną wchodzi w końcową fazę.

— Obecnie trwają ostatnie prace montażowe oraz sprawdzenia, przed rozruchem. Planowane oddanie do eksploatacji II linii technologicznej ITPOE to drugi kwartał 2025 r. — podkreślono w informacji przesłanej PAP.

Dzięki rozbudowie wydajność ITPOE wzrośnie o 80 tys. ton odpadów komunalnych rocznie i łącznie wyniesie do 180 tys. ton rocznie. Ciepło wytwarzane w ten sposób trafia przede wszystkim do miejskiej sieci ciepłowniczej. Poza sezonem grzewczym ciepło odzyskiwane w procesie termicznego przetwarzania odpadów wystarcza dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców Rzeszowa na ciepłą wodę.

W informacji zaznaczono, że recykling odpadów na energię elektryczną i ciepło poprawia efektywność lokalnego systemu gospodarowania odpadami, zmniejsza ilość odpadów komunalnych trafiających na składowiska i jest elementem gospodarki obiegu zamkniętego.

Rozbudowa ITPOE kosztować będzie ponad 362 mln zł.

Moc elektryczna II linii brutto w kondensacji wyniesie minimum 7,3 MWe, a moc elektryczna brutto w kogeneracji to minimum 4,2 MWe. Z kolei moc cieplna w kogeneracji wyniesie minimum 16 MWt, a moc cieplna układu odzyskującego ciepło z kondensacji spalin to minimum 3,46 MWt.

Rzeszowska ITPOE działa od 2018 r., budynek zlokalizowany jest na terenie elektrociepłowni w Rzeszowie. Rocznie spalanych jest tam na pierwszej linii technologicznej ok. 100 tys. odpadów.

PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie jest producentem ciepła i energii elektrycznej zaspokajającym potrzeby cieplne ok. 65 proc. mieszkańców Rzeszowa. Oddział dysponuje obecnie zainstalowaną mocą elektryczną w wysokości 141 MWe oraz cieplną 528 MWt. Częścią elektrociepłowni jest Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii.

(PAP)