Ferie zimowe w teatrze, muzeum, na półkoloniach, czyli atrakcje dla dzieci

2025-02-13 12:01:07(ost. akt: 2025-02-13 12:03:57)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: PAP

Zwiedzanie podziemi i rzeszowskiego zamku, zajęcia z bohaterami bajek, warsztaty twórcze, sportowe, wystawy i spektakle. Miasto przygotowało kilkadziesiąt propozycji dla tych, którzy podczas ferii zimowych nigdzie nie wyjadą.
Uczniowie z Podkarpaciu rozpoczną ferie w najbliższy poniedziałek. Przerwa w nauce potrwa do 2 marca.

— Nie wiem, czy załatwimy śnieg, choć robimy, co możemy i jeszcze prowadzimy negocjacje w tej sprawie, ale już proponujemy dwa tygodnie z instytucjami kultury, sportu i rekreacji. Zapewniam, że będzie się dużo działo — powiedział w środę (12 lutego) prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek przed prezentacją oferty przygotowanej na ferie zimowe.

Rzeszowskie Piwnice zachęcają do zwiedzania podziemi pod płytą Rynku, proponują też podróż śladami ropuchy Romildy.

— Nasze kino zamieniło się w reptarium i do końca lutego można zobaczyć wyjątkowe gatunki polskich i egotycznych gadów i płazów — zachęcała do zwiedzania kierownik Piwnic Joanna Dul-Cichy. Podczas ferii w Piwnicach odbędą się również warsztaty twórcze dla dzieci, będą spacery miejskie z przewodnikiem, dla zwiedzających zostanie również otwarty dawny Zamek Lubomirskich, w którym obecnie mieści się Sąd Okręgowy.

Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa zaprasza na wystawy.

— Na najwyższym światowym poziomie — zapewnił dyrektor galerii Piotr Piech.

— Mamy dwie wystawy z Japonii autorstwa Krystiana Bielatowicza i Wacława Nowackiego. Na kolejnej zostaną zaprezentowane portrety, które wykonał świetny dokumentalista, reportażysta i fotoreporter najlepszych polskich tytułów Zbigniew Furman — przekazał dyrektor galerii.

Muzeum Dobranocek proponuje zajęcia i warsztaty twórcze oraz spotkania z postaciami z bajek. Z kotem Filemonem i Bonifacym, Patem i Matem słynących z kreatywnych remontów i Reksiem. Z kolei na wystawie "Gdzie jesteś Scooby-Doo?" można zobaczyć m.in. pamiątki związane z bohaterami słynnej animacji pochodzące z prywatnej kolekcji Sylwii Bukowczan oraz eksponaty ze zbiorów Muzeum Dobranocek: oryginalne folie animacyjne, figurki kolekcjonerskie, ceramikę, zabawki, numizmaty, przypinki, karty pocztowe, opakowania po produktach spożywczych i tekstylia.

— Zatrudniliśmy duchy, które będą straszyć, więc jeśli ktoś lubi się bać, to serdecznie zapraszam — powiedziała dyrektor muzeum Katarzyna Lubas.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zaplanowała w 20 swoich placówkach m.in. zajęcia literacko-plastyczne. Biuro Wystaw Artystycznych przygotowało warsztaty twórcze dla dzieci i dorosłych.

Teatr Maska proponuje dwa przedstawienia. Spektakl familijny "Zaginiony Świat", czyli historię o tym, że warto być uczciwym, a przyjaciół można spotkać w najmniej spodziewanych miejscach. Na zakończenie ferii odbędzie się premiera "Calineczki".

— Z przepięknymi kolorowymi i pastelowymi lalkami, piosenkami, czyli tym co trafia do serca dziecka — dodała dyrektor teatru Monika Szela.

Rzeszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji proponuje zajęcia z instruktorami na pływalni przy ul. Matuszczaka.

— W sali gimnastycznej z trampolinami i basenem z gąbkami dzieci będą ćwiczyć ewolucje, które później zostaną przeniesione do basenu z wodą. Będzie można skakać z trampoliny i wieży, i bawić się na torze wodnym — poinformowała Gabriela Wolańska z ROSiR-u.

W hali sportowej przy ul. Pułaskiego odbędą się zajęcia z koszykówki i boksu. Z kolei w hali przy ul. Podpromie będzie można pograć w badmintona.

Rzeszowski Dom Kultury proponuje półkolonie w swoich 16 filiach i trzech szkołach podstawowych przy ul: Kwiatkowskiego, Rejtana oraz bł. Karoliny.

— Są jeszcze wolne miejsce, a dzieciaki spędzą czas aktywnie, atrakcyjnie i bezpiecznie. Nawet nie pomyślą o telefonie — zapewniła dyrektor RDK Marzena Styga-Durak.

(PAP)