"Płomień Solidarności" pojawi się w Rzeszowie

2025-02-22 12:00:26(ost. akt: 2025-02-22 12:10:59)

Autor zdjęcia: Płomień Solidarności/Facebook

Koncert fortepianowy ukraińskiego artysty, pokaz nagradzanego dokumentu „Przechwycone”, wystawa zdjęć pokazujących skutki wojny, rozpalenie ogniska „Płomień solidarności” to niektóre z wydarzeń, jakie od soboty do poniedziałku odbywać się będą w Rzeszowie jako wyraz solidarności z walczącą Ukrainą.
- Rzeszów jako miasto-ratownik po raz kolejny okaże wsparcie walczącej o niepodległość Ukrainie, wzniecając symboliczny "Płomień solidarności". Od soboty w przestrzeni naszego miasta zagości cykl wydarzeń, który ma na celu wyrażenie solidarności z zaatakowanym przez Rosjan narodem ukraińskim – powiedział pomysłodawca Maciej Staszewski prezes stowarzyszenia ArtCity.

Podobne wydarzenia odbywają się w stolicy Podkarpacia od lutego 2023 roku. Wtedy właśnie Staszewski zainicjował akcję „Płomień solidarności”. Było to rozpalenie ognia będącego wyrazem wsparcia i symboliczne przekazanie go - za pomocą streamingu online - dalej, w inne miejsca.

Tegoroczny „Płomień solidarności” łączy wiele wydarzeń tematycznych, które od soboty do poniedziałku odbywać się będą w Rzeszowie.

- Wyraz solidarności jest, zwłaszcza w bieżących dniach, bardzo ważny dla naszych przyjaciół z Ukrainy – zauważył Staszewski i zaprosił wszystkich do udziału w wydarzeniach na znak poparcia dla narodu ukraińskiego.

Cykl wydarzeń rozpoczął się w sobotnie przedpołudnie panelem debat tematycznych na Uniwersytecie Rzeszowskim (debaty kontynuowane będą także w niedzielę). Jednocześnie, w pomieszczeniach, gdzie odbywają się debaty, zaprezentowana została wystawa fotografii „Twarze wojny”, dokumentujących wydarzenia przy froncie i skutki wojny. Zdjęcia wykonali ukraińscy fotografowie Vlada i Konstantyn Liberov, którzy przez rok, od pierwszych dni inwazji, towarzyszyli żołnierzom, odwiedzali zrujnowane miasta i spalone wsie. Niektóre z fotografii zostaną zaprezentowane na wystawie plenerowej w rynku.

Wieczorem zaś odbędzie się koncert fortepianowy Denisa Burdejnego, pochodzącego z Winnicy (Ukraina) pianisty, laureata wielu nagród i wyróżnień w konkursach, m.in. pierwszej nagrody IV Międzynarodowego Instrumentalnego Konkursu imienia I. J. Paderewskiego.

Następnego dnia w programie wydarzeń znalazł się pokaz najgłośniejszego ukraińskiego dokumentu roku pt.: „Przechwycone”, nagrodzonego m.in. na Berlinale, Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Festiwalu Watch Docs.

Jego warstwę dźwiękową tworzą wyłącznie, przechwycone przez ukraiński wywiad, telefoniczne rozmowy rosyjskich żołnierzy, dzwoniących z frontu do rodzin i relacjonujących im swoje wojenne przeżycia. Ukazują one zupełnie inny obraz wojny, niż kremlowska propaganda. Nagrania rozmów zestawione są z dokumentacją zniszczeń i zbrodni wojennych.

Punktem kulminacyjnym cyklu wydarzeń będzie rozpalenie w poniedziałek nad ranem „Płomienia solidarności”. Ognisko zapłonie po raz trzeci, podobnie jak w minionych latach, na rzeszowskiej Żwirowni o godz. 4 czasu polskiego, (godz. 5 czasu wschodnioeuropejskiego), czyli w dokładną godzinę rozpoczęcia rosyjskiego ataku.

- Płomień rozbłyśnie w licznych miejscach w Polsce, Europie, jak i na innych kontynentach. Transmisja online z tego wydarzenia obiegnie wszystkie włączone w akcję miejsca, także te w Ukrainie – zaznaczył Staszewski.

Natomiast o godz. 17 w poniedziałek, przy Fontannie Multimedialnej w Rzeszowie, powstanie łańcuch poświęcony pamięci poległych i zaginionych na wojnie. Uformują go osoby, które staną w szeregu ze świecami i zniczami. W czasie uroczystości uczestnicy minutą ciszy uczczą pamięć wszystkich ofiar agresji, odśpiewają hymn Ukrainy i ukraińskie pieśni.

Trzydniowy cykl wydarzeń zakończy na rzeszowskim Rynku manifestacja solidarności, po której odbędą się jeszcze występy ukraińskich artystów.

- W poniedziałek, 24 lutego, miną już trzy lata od rozpoczęcia przez Rosję pełnoskalowej wojny przeciwko Ukrainie. Wojny, w której napastnik nie przestrzega żadnych zasad.(…). A my, w bezpiecznej części Europy, coraz szybciej i coraz chętniej pozwalamy sobie na niepamięć. 24 lutego to dzień, w którym o tym przypomnimy – zaznaczył Staszewski.

W organizację wydarzeń, oprócz stowarzyszenia ArtCity, włączyły się także: Ukraiński Dom w Rzeszowie, KOD Podkarpackie, Fundacja Centrum Współpracy Międzynarodowej Germanitas, Spółdzielnia Socjalna Polifonia Project, Fundacja Welcome Rzeszów, Fundacja Folkowisko, portal Mapuj Pomoc, Fundacja Orzesz, Akcja Demokracja oraz Polsko-Ukraińska Fundacja imienia Ignacego Jana Paderewskiego.

Inicjatywę wsparł Urząd Miasta Rzeszowa, Uniwersytet Rzeszowski i Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa.

Źródło: PAP/red.