Jak głosowano w wyborach parlamentarnych w Niemczech?

2025-02-25 11:06:10(ost. akt: 2025-02-25 11:43:41)

Autor zdjęcia: PAP/EPA

Już policzyli głosy w Niemczech. To rekordowa frekwencja 82,5 procent. Prawie 83 procent to CDU z CSU, chadecja 28 procent, AfD 20 procent, SPD 16%, Zieloni 11 procent, partia Lewica Linke 8 procent, FDP liberałowie 4 procent i bez mandatów, Związek Sahry Wagenknecht też tyle samo i też bez mandatów.
Głównymi tematami były wojna Rosji z Ukrainą, bezpieczeństwo wewnętrzne Niemiec, polityka klimatyczna i migracyjna. W sprawie Ukrainy jest ostra polaryzacja za pomaganiem jej. Przeciwko Rosji są najbardziej wyborcy Zielonych, natomiast wyborcy AfD są przeciwko pomocy Ukrainie i za powrotem do Nord Stream 2 przy jednoczesnym rozwoju węgla i atomu. Kwestia stosunków z Rosją dzieli niemieckie społeczeństwo, to właśnie relacje niemiecko rosyjskie są czynnikiem dzielącym opinię publiczną obok polityki klimatycznej i energetycznej.

AfD wygrało na wsiach i w małych miasteczkach, w pasie od Odry aż do Jeny, Erfurtu i Weimaru, całe dawne NRD. Ale uwaga, nie tylko, bo w Bawarii są w małych miejscowościach drugą siłą po CDU, a niemiecka młodzież w wieku 18 -24 lata zagłosowała na nich w większości, a nie na Zielonych.

CDU tradycyjnie najsilniejsza nad Jeziorem Bodeńskim, w Nadrenii Palatynat i w Hesji. Zieloni to głównie duże miasta, a SPD Fryzja nad morzem Wattowym, region zamieszkany przez mniejszość kalwińską poparł ich w większości.

Są też nowe zjawiska w Bawarii i w Nadrenii Palatynat. Na wsiach część zagłosowała za AfD, to samo nad jeziorem Bodeńskim, co świadczy o tym, że część katolików uznała AfD za nową, konserwatywną partię.

Z kolei Dortmund, Brema, Hamburg ciągle głosują na SPD, jednka Berlin już różnie, w zależności od dzielnicy.

W Berlinie wschodnim mocne AfD i Linke Lewica postkomunistyczna, a w Berlinie Zachodnim silne CDU, Zieloni są mocni w centrum Berlina. W Poczdamie wygrało SPD, ale słabym wynikiem. W Kolonii remis CDU z Zielonymi. W Moguncji tak samo i w Stuttgarcie.

Zanika podział północ południe, ale wciąż jeszcze żywy, rośnie podział wieś kontra miasto i wschód kontra zachód. SPD popierają też imigranci z Turcji i Syrii. AfD dostała bardzo dobre wyniki tam, gdzie są kopalnie węgla w Zagłębiu Saary, w Gorltiz i Bautzen. Przy granicy z Polską równie dużo zdobyli, tam gdzie kopalnia węgla brunatnego.

Rolnicy i górnicy przerazili się klimatycznej polityki i uciekli do AfD.
Nad Morzem Bałtyckim odrzucono SPD, zmiana poglądów to właśnie nadbałtyckie miejscowości najbardziej zawiodły się Scholzem. Choć popierały go cztery lata temu, teraz zagłosowały na AFD i na CDU.

Widzimy jak się kształtują nowe podziały w Europie.

Analizy dokonał politolog Filip Matera