Kolejna umowa o współpracę Uniwersytety Rzeszowskiego z UNHCR
2025-03-19 13:58:00(ost. akt: 2025-03-19 14:03:24)
Wiecie, co to znaczy solidarność; dlatego liczę, że jako ludzie pełni energii, będziecie kontynuować wysiłki zmierzające do poprawy losu uchodźców - powiedział do studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego przedstawiciel Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Kevin J. Allen. Uczelnia we wtorek podpisała z UNHCR kolejną umowę o współpracy.
Współpraca Uniwersytetu Rzeszowskiego z Biurem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców rozpoczęła się w połowie 2024 roku. Wtedy uczelnia podpisała umowę z biurem terenowym UNHCR w Rzeszowie, które rozpoczęło działalność zaraz po wybuchu wojny w Ukrainie. We wtorek podpisy pod nowym dokumentem złożyli rektor UR prof. Adam Reich oraz przedstawiciel polskiego biura UNHCR Kevin J. Allen.
— Studenci są naszą nadzieją na przyszłość w kwestii respektowania praw człowieka i wpływania na współpracę rządów w dążeniu do pokoju. Możemy podzielić się naszymi doświadczeniami wynikającymi z pobytu w różnych miejscach na świecie, proponujemy wymianę informacji, a dzięki temu rzeszowscy studenci zyskają globalną perspektywę. My też chcemy się od nich uczyć i korzystać z polskich doświadczeń — powiedział do dziennikarzy Kevin J. Allen.
W ramach trwającej już współpracy naukowcy z UR prowadzą badania dotyczące uchodźców, organizują konferencje i seminaria. Z kolei studenci mają okazję dowiedzieć się więcej o prawach człowieka i prawach uchodźców.
— Uniwersytet ma duże znaczenie społeczne. Nie tylko kształcimy młodych ludzi i przekazujemy im wiedzę, ale naszą rolą jest również uświadamianie społeczeństwa, jak trudna czasem jest sytuacja uchodźców i jak dużo mamy dla tych osób do zrobienia — dodał rektor UR prof. Adam Reich.
W swoich badaniach naukowcy z UR skupiają się również na opracowaniu mechanizmów dotyczących polityki migracyjnej zarówno na szczeblu lokalnym, regionalnym, jak i krajowym.
— Diagnozujemy sytuację uchodźców w Polsce, staramy się zorientować, jakie mają problemy. Zrobiliśmy to już na poziomie regionalnym, czyli w poszczególnych gminach województwa podkarpackiego. Ustaliliśmy, z jakimi problemami borykają się migranci z Ukrainy. To jest na przykład kwestia bezpieczeństwa konsumentów, bo - jak się okazuje - często są oni ofiarami nieuczciwych praktyk rynkowych — powiedział dyrektor Instytutu Nauk o Polityce dr hab. Krzysztof Żarna, prof. UR.
O swoich ustaleniach rzeszowscy naukowcy mają rozmawiać podczas konferencji naukowej w Nowym Jorku, gdzie również mają się spotkać z przedstawicielem UNHCR.
Wyniki badań zostaną opublikowane w postaci raportu i mogą być wskazówką dla rządzących na poziomie krajowym i lokalnym. Projekt zakończy się za trzy lata.
Źródło: PAP/sj

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez