Odszedł Jan Tysson, strażnik polskiej kultury we Lwowie
2025-03-28 09:23:28(ost. akt: 2025-03-28 10:40:15)
Jan Tysson, wybitny społecznik, współtwórca Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie i niestrudzony obrońca polskiej historii, zmarł 23 marca w Krośnie. Przez dekady angażował się w działalność artystyczną, kolekcjonował pamiątki i dbał o pamięć o Polakach we Lwowie. Za swoje zasługi został uhonorowany najwyższymi odznaczeniami państwowymi.
Jan Tysson urodził się w 1932 roku we Lwowie w rodzinie inteligenckiej o silnych tradycjach patriotycznych. Jego dziadek, Jan Sas Zubrzycki, był cenionym architektem, a ojciec, Józef Tysson, pracował jako chemik. Mimo powojennych zmian granic i licznych trudności rodzina zdecydowała się pozostać we Lwowie, który na zawsze pozostał sercem jego działalności.
Z wykształcenia był inżynierem, absolwentem Politechniki Lwowskiej, jednak to kultura i historia stały się jego prawdziwą pasją. W 1953 roku zaangażował się w tworzenie Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie, który przez lata był dla lwowskich Polaków nie tylko sceną, ale i oazą polskości. Jako aktor i archiwista zgromadził bogatą dokumentację dotyczącą życia kulturalnego Polaków na Kresach.
Jego działalność nie ograniczała się do sceny teatralnej. Był zapalonym kolekcjonerem książek i dzieł sztuki, a także niezłomnym opiekunem polskich nekropolii. Na Cmentarzu Łyczakowskim i Janowskim dokumentował zabytkowe nagrobki, odnawiał napisy i podejmował działania na rzecz ochrony miejsc pamięci. Pracował społecznie, w czasach, gdy dbałość o polskie dziedzictwo we Lwowie nie miała wsparcia instytucjonalnego.
Jan Tysson aktywnie uczestniczył w działalności pierwszych organizacji zrzeszających Polaków na dawnych Kresach, takich jak Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej. Był też związany z Uniwersytetem Trzeciego Wieku.
Za swoją wieloletnią działalność Jan Tysson został uhonorowany licznymi odznaczeniami państwowymi, w tym Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, a także Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Był jednym z tych, którzy bez rozgłosu, ale z niezwykłą determinacją pracowali na rzecz zachowania polskiej historii i kultury na dawnych ziemiach Rzeczypospolitej.
Jan Tysson zmarł 23 marca 2025 roku w Krośnie, daleko od rodzinnego Lwowa, ale na ziemi, która historycznie należała do dawnego województwa lwowskiego. Jego pogrzeb, decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, będzie miał charakter państwowy.
Uroczystości pożegnalne odbędą się 1 kwietnia w Kościele pw. św. Piotra i św. Jana z Dukli w Krośnie o godzinie 13:30, a następnie zasłużony społecznik spocznie na miejscowym Cmentarzu Komunalnym.
Źródło: Urząd Miasta Krosno
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez