Europa Karpat 2024: Wolność, współpraca i historia

2025-03-30 09:48:27(ost. akt: 2025-03-30 10:00:24)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Biuro Prasowe Urzędu Marszałka Województwa Podkarpackiego

Wolność, współpraca regionalna i pamięć historyczna – to kluczowe hasła tegorocznej edycji Konferencji Europa Karpat, która gromadzi liderów politycznych, ekspertów i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego z państw Międzymorza.
— Od 2016 roku uczestnicy konferencji spotykają się w coraz szerszym gronie, obejmującym obecnie w zasadzie wszystkie państwa Międzymorza. Zapraszani są również opozycjoniści rosyjscy i białoruscy — stwierdził otwierając konferencję przewodniczący Rady Programowej Europy Karpat, poseł PiS, były marszałek Sejmu Marek Kuchciński. W tym kontekście przywitał wśród uczestników imprezy żyjącego na emigracji rosyjskiego dysydenta Wladimira Ponomarewa oraz Aleksandra Milinkiewicza, doradcę Swietłany Cichanowskiej. W obecnej edycji konferencji przez wszystkie panele przewija się pojęcie wolności.

— Wolność staje się słowem-kluczem, elementem towarzyszącym obywatelom regionu i Europy na co dzień — podkreślił Kuchciński.

W poszczególnych panelach konferencji zostaną omówione m.in. problematyka tendencji centralizacyjnych UE, współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej i Trójmorza, temat odradzania się ruchów narodowych w Europie.

Na konferencji głos zabierze sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, europoseł Bogdan Rzońca, poseł na Sejm Ryszard Terlecki, były minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, poseł i były minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, prof. Zdzisław Krasnodębski. Wśród zagranicznych panelistów jest Olena Kopanchuk, deputowana Rady Najwyższej Ukrainy oraz Ján Figeľ, były wicepremier Słowacji.

Wystąpi również reżyser Arkadiusz Gołębiewski, który zaprezentuje Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci oraz swój film Inka - Zachowałam się jak trzeba.

Węgierski historyk i dyplomata Imre Molnár oraz politolog Arkadiusz Adamczyk zaprezentują z kolei film Droga Krzyżowa Jánosa Eszterházyego.

Podczas uroczystego otwarcia konferencji minister Andrzej Dera, któremu towarzyszył Marek Kuchciński, wręczył w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy państwowe odznaczenia za wybitne zasługi w działalności publicznej i państwowej oraz za działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczono socjologa Andrzeja Klarkowskiego, byłego wiceszefa KPRM, oraz historyka Macieja Szymanowskiego, byłego dyrektora Instytutu Wacława Felczaka. Złoty Krzyż Zasługi przyjęła Danuta Rusinowska, która w okresie stanu wojennego pomagała represjonowanym.

Tekst ukazał się na portalu wpolityce.pl