Rekord przewozów ponadgabarytowych padnie na Podkarpaciu?
2025-04-03 11:29:14(ost. akt: 2025-04-03 11:52:51)
W tym roku rzeszowski oddział GDDKiA wydał już niemal 400 zezwoleń na transport po drogach krajowych ładunków ponadgabarytowych. 2025 rok zapowiada się pod tym względem rekordowo — powiedziała rzeczniczka prasowa oddziału Joanna Rarus.
Transporty nienormatywne to niecodzienny widok na polskich drogach – ogromne maszyny, stalowe konstrukcje czy przemysłowe zbiorniki przewożone na specjalnych platformach, nierzadko zajmujące kilka pasów jezdni. Wymagają one specjalnych zezwoleń, a ich liczba dynamicznie rośnie. W samym tylko Rzeszowie w pierwszych trzech miesiącach 2024 roku wydano już blisko 400 takich decyzji. To zapowiedź rekordowego roku dla sektora transportu ponadgabarytowego.
Każdy pojazd, który przekracza dopuszczalne wymiary, masę lub nacisk na oś w stosunku do parametrów danej drogi, wymaga specjalnego pozwolenia na przejazd. Takie transporty podlegają ścisłej regulacji i mogą poruszać się wyłącznie po wyznaczonych trasach oraz w określonych godzinach, najczęściej nocą – między 22:00 a 6:00.
Zezwolenia na przejazd ponadgabarytowy wydawane są w różnych kategoriach – od I do V, w zależności od wielkości pojazdu i specyfiki trasy. Odpowiednie decyzje podejmują instytucje takie jak starostwa powiatowe, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) czy prezydenci miast na prawach powiatu.
Dane z rzeszowskiego oddziału GDDKiA pokazują wyraźny wzrost liczby wydawanych pozwoleń na przejazdy nienormatywne. Jeszcze w 2019 roku było ich 342, w 2020 roku – ponad 500, a dwa lata później liczba ta wzrosła do 744. W ubiegłym roku wydano 720 takich decyzji, a bieżący rok może przynieść kolejny rekord. Do końca marca 2024 roku GDDKiA w Rzeszowie wydała już blisko 400 zezwoleń.
Najczęściej na drogach krajowych można spotkać transporty wielkogabarytowe przewożące elementy konstrukcji stalowych, zbiorniki przemysłowe, a także części maszyn do drążenia tuneli, których szerokość na platformach transportowych sięga nawet 9 metrów.
W ostatnich latach jednym z najbardziej skomplikowanych logistycznie transportów w regionie była operacja przewiezienia maszyny TBM, używanej do drążenia tunelu na drodze ekspresowej S19 między Rzeszowem a Babicą. Przewóz ogromnych elementów tej maszyny trwał z przerwami od 11 listopada 2022 roku do 31 stycznia 2023 roku. Cały konwój miał aż 74 metry długości, 9 metrów szerokości i ważył około 500 ton.
Podobne transporty wymagają nie tylko precyzyjnego planowania, ale także czasowego zamykania dróg, eskorty policji oraz specjalistycznych pojazdów pilotujących. Każdy tego typu przewóz stanowi logistyczne wyzwanie, ale także dowód na rosnące zapotrzebowanie na transport ciężkich i ponadgabarytowych ładunków.
Ze względu na swoje gabaryty, przejazdy ponadnormatywne odbywają się zazwyczaj w nocy, by ograniczyć zakłócenia w ruchu drogowym. Transporty nienormatywne realizowane są między 22:00 a 6:00, często wymagając czasowego zamykania fragmentów dróg lub objazdów.
Źródło: PAP/sj
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez