Europa wobec nowych wyzwań: polityka spójności, bezpieczeństwo i przyszłość przemysłu motoryzacyjnego

2025-04-03 13:46:48(ost. akt: 2025-04-03 14:10:58)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Biuro Prasowe Urzędu Marszałka Województwa Podkarpackiego

W Brukseli odbyła się kolejna sesja plenarna Europejskiego Komitetu Regionów, podczas której przedstawiciele europejskich samorządów debatowali nad kluczowymi wyzwaniami politycznymi i gospodarczymi Unii Europejskiej. Wśród tematów znalazły się kwestie polityki spójności, bezpieczeństwa, konkurencyjności oraz przyszłego rozszerzenia Wspólnoty. W obradach wziął udział marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, który zwrócił uwagę na potrzebę ściślejszego powiązania polityki unijnej z przemysłem obronnym i technologiami przyszłości.
W Brukseli odbyła się 165. sesja plenarna Europejskiego Komitetu Regionów, gromadząca przedstawicieli samorządów z całej Unii Europejskiej. Wśród kluczowych tematów poruszanych podczas obrad znalazły się polityka spójności, konkurencyjność europejskiego przemysłu oraz przyszłość rozszerzenia Wspólnoty. Ważnym punktem dyskusji były także priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE, która rozpocznie się w 2025 roku.

Jednym z uczestników sesji był marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, który w trakcie debaty z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Raffaelem Fitto podkreślił znaczenie synergii pomiędzy polityką spójności a bezpieczeństwem Europy. Zwrócił uwagę, że unijne fundusze powinny coraz mocniej wspierać rozwój technologii podwójnego zastosowania oraz przemysłu obronnego.

W odpowiedzi na te postulaty wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej zapewnił, że unijna polityka spójności będzie uwzględniała kwestie bezpieczeństwa oraz wspierała regiony graniczne, które obecnie stoją przed szczególnymi wyzwaniami.

Kolejnym istotnym tematem sesji była przyszłość europejskiego przemysłu motoryzacyjnego. Władysław Ortyl wskazał, że plan działań dla tego sektora wymaga dalszych korekt, zwłaszcza w kontekście regulacji dotyczących paliw alternatywnych oraz harmonogramu przejścia na elektromobilność.

Podczas obrad poruszono także temat polskiej prezydencji w Radzie UE oraz perspektyw rozszerzenia Unii o kolejne państwa. Władze samorządowe podkreślały, że rozwój regionalny i polityka spójności powinny pozostać kluczowymi elementami strategii unijnej, niezależnie od przyszłych zmian w strukturze Wspólnoty.

Źródło: Biuro Prasowe Urzędu Marszałka Województwa Podkarpackiego