Tysiąc lat polskiej suwerenności. Obchody koronacji Bolesława Chrobrego z udziałem marszałka Podkarpacia
2025-04-07 11:17:02(ost. akt: 2025-04-07 11:24:56)
W Krakowie odbyły się uroczystości upamiętniające jedno z najdonioślejszych wydarzeń w historii polskiej państwowości – koronację Bolesława Chrobrego. Symboliczna msza święta odprawiona w Archikatedrze na Wawelu zainaugurowała regionalne obchody Tysiąclecia Korony Królestwa Polskiego. W obchodach wziął udział marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.
Symboliczne rozpoczęcie jubileuszowych obchodów Tysiąclecia Korony Królestwa Polskiego miało miejsce w Krakowie, gdzie w Bazylice Archikatedralnej św. Stanisława i św. Wojciecha odprawiono uroczystą mszę świętą. To miejsce o głębokim znaczeniu dla polskiej historii stało się duchowym punktem wyjścia do upamiętnienia koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski.
Inicjatywa liturgii wyszła od Komitetu Honorowego ds. Obchodów oraz Kancelarii Sejmiku Województwa Małopolskiego, które we współpracy z innymi regionami Polski południowo-wschodniej – Podkarpaciem, Lubelszczyzną i Świętokrzyskiem – przygotowują wielowymiarowy program wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych związanych z tą wyjątkową rocznicą.
Obchody mają przypomnieć nie tylko sam akt koronacji z 1025 roku, lecz również podkreślić jego głęboki wymiar – zarówno duchowy, jak i polityczny. Koronacja Bolesława Chrobrego była potwierdzeniem suwerenności Polski, aktem państwotwórczym, który wzmocnił międzynarodową pozycję młodego królestwa.
W programie jubileuszu znajdą się koncerty, wystawy, spotkania naukowe oraz przedsięwzięcia edukacyjne adresowane do szerokiego grona odbiorców – od uczniów po pasjonatów historii. Ma to być święto wspólnoty narodowej, refleksji nad dziedzictwem i budowania więzi z przeszłością.
Jak podkreślił marszałek województwa podkarpackiego, Władysław Ortyl, bez pielęgnowania pamięci o chlubnej historii trudno mówić o świadomym uczestnictwie we wspólnocie narodowej. Rocznica koronacji Bolesława Chrobrego to znakomita okazja, by z dumą wrócić do korzeni państwowości i pokazać młodszym pokoleniom, jak ważna jest ciągłość historyczna.
Choć historyczne źródła nie wskazują jednoznacznie ani daty dziennej, ani miejsca koronacji, badacze przyjmują z dużym prawdopodobieństwem, że odbyła się ona 18 kwietnia 1025 roku – w Niedzielę Wielkanocną – najpewniej w katedrze gnieźnieńskiej, związanej z kultem św. Wojciecha.
Źródło: Biuro Prasowe Urzędu Marszałka Województwa Podkarpackiego
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez