Muzyczny hołd dla Jana Pawła II w sercu Rzymu. Artyści z Podkarpacia zaprezentowali unikalne kompozycje inspirowane papieskim dziedzictwem
2025-04-07 11:58:53(ost. akt: 2025-04-07 12:03:55)
W jednym z najważniejszych kościołów Rzymu – Bazylice św. Pawła za Murami – rozbrzmiała muzyka inspirowana dziedzictwem św. Jana Pawła II. To wyjątkowe wydarzenie, z udziałem artystów z Podkarpacia, stanowiło muzyczno-duchową inaugurację międzynarodowego projektu łączącego tradycję, wiarę i kulturę.
W jednym z najbardziej znaczących miejsc chrześcijaństwa – rzymskiej Bazylice św. Pawła za Murami – odbył się niezwykły koncert będący wyrazem pamięci i hołdu dla św. Jana Pawła II. Wydarzenie zgromadziło zarówno duchownych, jak i licznie przybyłych wiernych oraz melomanów, którzy mogli doświadczyć głęboko poruszającego programu artystycznego.
Na tle monumentalnych wnętrz bazyliki wybrzmiały premierowe wykonania utworów skomponowanych specjalnie na tę okazję. Publiczność usłyszała m.in. „Mszę Podkarpacką” autorstwa Dominika Lasoty, pieśń „Totus Tuus” w opracowaniu Sebastiana Szymańskiego oraz wzruszający „Hymn do błogosławionej Rodziny Ulmów”, skomponowany przez Martę Stącel i Tomasza Piątka.
Zanim jednak rozpoczął się koncert, uczestnicy wydarzenia wzięli udział w uroczystej mszy świętej, której przewodniczył biskup Krzysztof Nykiel. Liturgia nadała całości głęboko duchowy wymiar, wpisując się w przesłanie projektu, który łączy religijność z bogactwem kultury regionu Podkarpacia.
Jak zaznaczył marszałek województwa podkarpackiego, Władysław Ortyl, to wydarzenie jest nie tylko artystycznym hołdem dla największego z Polaków, ale również doskonałą okazją do promocji dziedzictwa kulturowego regionu na międzynarodowej scenie.
Koncert w Rzymie stanowił zaledwie pierwszy z wielu akcentów projektu „Podkarpacie – śladami św. Jana Pawła II wśród tradycji, kultury i muzyki”. W kolejnych miesiącach odbędzie się m.in. międzynarodowa konferencja naukowa „Dziedzictwo Jana Pawła II w sztuce, muzyce i życiu społecznym” zaplanowana na maj 2025 roku w Rzeszowie, a całość zwieńczy uroczysty koncert finałowy w Katedrze Rzeszowskiej 18 maja – w dniu urodzin świętego papieża.
Patronat nad przedsięwzięciem objęli m.in. biskup Jan Wątroba, Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej, Ambasador RP w Pradze oraz Konsul Generalny w Ostrawie. Projekt wspiera również Uniwersytet Rzeszowski, podkreślając jego znaczenie naukowe i edukacyjne.
Inicjatorką i siłą napędową całego przedsięwzięcia jest prof. dr hab. Anna Marek-Kamińska, prezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie. To właśnie ta organizacja, od lat animująca życie muzyczne regionu, odpowiada za logistykę, koncepcję artystyczną oraz współpracę z włoskimi partnerami.
Duchowym i emocjonalnym momentem wydarzenia była wspólna msza święta na Placu św. Piotra w Watykanie, w której uczestniczyli wszyscy członkowie projektu. Wierni zgromadzeni na audiencji powitali również Papieża Franciszka – po raz pierwszy publicznie obecnego od czasu hospitalizacji.
Źródło: Biuro Prasowej Urzędu Marszałka Województwa Podkarpackiego
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez