Potęga nauki na Podkarpaciu

2025-04-09 09:02:27(ost. akt: 2025-04-09 13:45:03)

Autor zdjęcia: Biuro Prasowe Urzędu Marszałka Województwa Podkarpackiego/Sebastian Stankiewicz

W listopadzie w podrzeszowskiej Jasionce odbędzie się pierwsza edycja Podkarpackiego Festiwalu Nauki i Innowacji (PFNI). Wydarzenie będzie skierowane przede wszystkim do uczniów szkół średnich i studentów, a także przedstawicieli biznesu.
O tej inicjatywie poinformowano we wtorek w Rzeszowie na konferencji prasowej zorganizowanej w Podkarpackim Centrum Innowacji (PCI), które jest, obok samorządu województwa, głównym organizatorem wydarzenia.

Jak powiedział prezes PCI Michał Tabisz, słowem kluczowym przy organizacji festiwalu jest współpraca, bo przy organizacji festiwalu zaangażowanych będzie wiele instytucji. Wśród nich wymienił m.in. Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego, Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich czy Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.

Jak zapowiedział Tabisz, w wydarzeniu udział weźmie wielu liderów, którzy wyznaczają trendy publicznej debaty w zakresie innowacji i nauki.

— Zgodnie z misją naszej instytucji tworzymy przestrzeń do realnej współpracy między światem nauki i biznesu — dodał.

Celem festiwalu jest m.in. prezentacja potencjału innowacyjnego naukowców i przedsiębiorców z regionu. Festiwal zostanie podzielony na kilka stref, obejmujących m.in. pokazy naukowe, interaktywne wystawy, warsztaty technologiczne, prezentacje projektów badawczych i panelowe dyskusje z udziałem ekspertów.

Jak podkreślił marszałek województwa Władysław Ortyl, festiwal jest kolejnym etapem budowania marki Podkarpacia.

— Chcemy być postrzegani jako region innowacyjny, nowoczesny i otwarty na technologie. Festiwal to wydarzenie, które pokazuje, że nasz potencjał to nie tylko hasła, ale konkretne działania, projekty i ludzie — dodał.

Szefową rady programowej festiwalu została Małgorzata Jarosińska-Jedynak, członek zarządu województwa podkarpackiego. W swoim wystąpieniu zaznaczyła, że festiwal, który został zaplanowany w dniach od 12 do 15 listopada br., to będzie nie tylko święto nauki, ale wydarzenie, które połączy naukę z innowacją.

— To będzie też festiwal, który przybliży te dwa, jakby odległe od siebie światy, czyli młodzież i osoby dorosłe, które już funkcjonują w biznesie — zapewniła.

Jarosińska-Jedynak ogłosiła również, że pierwszą ambasadorką festiwalu została Martyna Łuszczek, która została wyróżniona w prestiżowych rankingach, takich jak TOP 50 Student Global Prize, Forbes „25 under 25”, TOP 100 Women in AI fundacji Perspektywy, a także w konkursie „Młoda Polka” w kategorii wynalazków i nowych technologii.

Łuszczek równolegle studiuje na MIT oraz w Polsce, łącząc wiedzę z zakresu data science, ekonomii i prawa. Tworzy rozwiązania na styku technologii i zrównoważonego rozwoju, takie jak Aquacollector czy nanosensory dla rolnictwa.

W ramach festiwalu odbędą się wydarzenia towarzyszące – m.in. konferencje branżowe, prezentacje laboratoriów badawczo-rozwojowych oraz sesje networkingowe.

Źródło: PAP/sj