Rzeszów pamięta Smoleńsk. W 15. rocznicę katastrofy oddano hołd ofiarom tragicznego lotu
2025-04-10 13:58:45(ost. akt: 2025-04-10 14:17:08)
W milczeniu, z pochylonymi głowami i kwiatami w dłoniach – tak Rzeszów uczcił 15. rocznicę jednej z największych tragedii w historii współczesnej Polski. 10 kwietnia, dokładnie o godzinie 8:41, pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej zgromadzili się przedstawiciele władz, duchowieństwa i mieszkańcy, by wspólnie oddać hołd 96 osobom, które zginęły w drodze do Katynia, niosąc pamięć o ofiarach zbrodni sowieckiej.
10 kwietnia 2025 roku Rzeszów po raz kolejny stał się miejscem pełnym zadumy i wspomnień. O poranku, dokładnie o 8:41, w godzinie, w której piętnaście lat temu rozegrała się tragedia pod Smoleńskiem, mieszkańcy miasta i przedstawiciele władz zebrali się u stóp pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej, by uczcić pamięć 96 osób, które zginęły na pokładzie prezydenckiego samolotu TU-154M. Wśród nich byli Prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, a także wielu znamienitych przedstawicieli życia publicznego, wojskowego i duchowego.
Pomnik znajdujący się przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, odsłonięty w 2015 roku, stał się symbolem nie tylko żałoby, ale też trwania w pamięci o tych, którzy lecieli z misją oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.
Wiązanki kwiatów złożyli w imieniu Zarządu Województwa Podkarpackiego m.in. wicemarszałek Piotr Pilch oraz członkowie zarządu – Małgorzata Jarosińska–Jedynak i Katarzyna Sołek. Pamięć poległych uczcił również poseł Krzysztof Sobolewski, reprezentując parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości, a także wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul.
W uroczystości uczestniczyli także przedstawiciele NSZZ „Solidarność” z Romanem Jakimem na czele, duchowieństwo, a także licznie zgromadzeni pracownicy urzędu marszałkowskiego. Na miejscu nie zabrakło modlitwy – poprowadził ją ks. prałat Jan Szczupak, proboszcz rzeszowskiej Fary, wspólnie z ojcem Joachimem Ciupą, gwardianem klasztoru Ojców Bernardynów.
W refleksyjnej modlitwie kapłan przywołał nie tylko ofiary katastrofy z 2010 roku, lecz także wszystkich Polaków zamordowanych na Wschodzie w czasie II wojny światowej. Wspólne westchnienie do Boga zakończyły słowa słynnej „Modlitwy za Ojczyznę” autorstwa jezuity Piotra Skargi, której wersy wybrzmiały wśród zapalonych zniczy i ciszy obecnych.
Wśród 96 ofiar lotu do Smoleńska znalazło się wielu ludzi silnie związanych z Podkarpaciem – to między innymi śp. Stanisław Zając, wicemarszałek Sejmu i senator, a także śp. Leszek Deptuła, były marszałek województwa i poseł. Tragicznie zginęli również śp. Grażyna Gęsicka – minister rozwoju regionalnego, śp. senator Janina Fetlińska, pochodząca z Podkarpacia, oraz generałowie: śp. Bronisław Kwiatkowski i śp. Kazimierz Gilarski, którzy pełnili kluczowe funkcje w strukturach sił zbrojnych Rzeczypospolitej.
Źródło: Biuro Prasowe Urzędu Marszałka Województwa Podkarpackiego
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez