W hołdzie narodzinom polskiej państwowości. W Rzeszowie upamiętniono 1059. rocznicę Chrztu Polski
2025-04-14 13:36:07(ost. akt: 2025-04-14 13:50:09)
Cisza uroczystości i brzmienie historii – w cieniu kamienia upamiętniającego Chrzest Polski przedstawiciele władz województwa podkarpackiego oddali hołd jednemu z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego narodu.
14 kwietnia, przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie odbyła się kameralna uroczystość upamiętniająca 1059. rocznicę Chrztu Polski. Przed obeliskiem, wzniesionym z okazji 1050-lecia tego historycznego momentu, przedstawiciele władz samorządowych złożyli wiązanki kwiatów – w geście szacunku i pamięci o decyzji, która zdefiniowała nas jako naród.
Wśród obecnych byli m.in. wicemarszałek województwa dr Karol Ożóg, członek zarządu Anna Huk oraz sekretarz województwa Katarzyna Sołek. W swojej wypowiedzi wicemarszałek podkreślił doniosłość aktu chrztu jako fundamentu naszej tożsamości kulturowej i państwowej.
Obelisk upamiętniający chrzest Mieszka I stanął przed siedzibą urzędu w 2016 roku – w roku jubileuszu 1050-lecia tego wydarzenia. Monument ma wymiar symboliczny – ma przypominać, że nasza historia zakorzeniona jest w tradycji chrześcijańskiej i europejskiej.
Anna Huk, członek zarządu województwa, zwróciła uwagę na potrzebę pielęgnowania tej pamięci, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń. – Chrzest nie był tylko religijnym aktem. To była decyzja, która zintegrowała plemiona, nadała im wspólną tożsamość, uczyniła z nich wspólnotę – Polaków – mówiła, wskazując, że znaczenie tamtych wydarzeń wciąż rezonuje w dzisiejszym społeczeństwie.
Historycy szacują, że chrzest Mieszka I miał miejsce 14 kwietnia 966 roku, w Wielką Sobotę lub Niedzielę Wielkanocną. Choć nie ma jednoznacznych dowodów co do miejsca chrztu, najczęściej wskazuje się Ostrów Lednicki i Gniezno – miejsca, gdzie odkryto baptysteria z X wieku.
W 2019 roku Sejm RP ustanowił 14 kwietnia jako oficjalne Święto Chrztu Polski – dzień zadumy nad korzeniami państwowości oraz nad wartościami, które przez ponad tysiąc lat budowały tożsamość narodową Polaków. Z tej okazji na fasadzie Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie zawisły flagi narodowe – w geście pamięci i jedności.
Źródło: Biuro Prasowe Urzędu Marszałka Województwa Podkarpackiego
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez