Technologia w służbie seniorom. Międzynarodowy hackathon w Rzeszowie

2025-04-15 15:13:08(ost. akt: 2025-04-15 15:16:44)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Biuro Prasowe Urzędu Marszałka Województwa Podkarpackiego/Sebastian Stankiewicz

W sercu Rzeszowa, przez całą dobę, młodzi innowatorzy z całej Europy pracowali nad technologicznymi rozwiązaniami, które mają poprawić jakość życia seniorów. Wydarzenie, zorganizowane przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania oraz Podkarpackie Centrum Innowacji, pokazało, że kreatywność i empatia idą w parze z nowoczesną technologią.
W tegorocznej odsłonie międzynarodowego hackathonu, który odbył się w Rzeszowie, udział wzięło ponad 200 uczestników reprezentujących różne środowiska – od licealistów i studentów, po młodych profesjonalistów z branży IT i nowych technologii. Przez 24 godziny intensywnej pracy mierzyli się z realnymi problemami społecznymi i środowiskowymi, projektując innowacyjne rozwiązania technologiczne w czterech kluczowych dziedzinach: sztucznej inteligencji, grach komputerowych, cyberbezpieczeństwie oraz ekologii.

Wspólnym mianownikiem wszystkich wyzwań był temat dostosowywania technologii do potrzeb osób starszych – grupy społecznej, która w cyfrowym świecie często zostaje na marginesie.

Uczestnicy – pracujący w międzynarodowych zespołach – zaprezentowali swoje projekty podczas uroczystej gali finałowej. Każda grupa miała pięć minut, by przedstawić efekt swojej pracy przed zgromadzoną publicznością i wymagającym jury. Te kilkuminutowe wystąpienia były owocem intensywnych warsztatów komunikacyjnych, które poprzedziły finał.

W gronie zwycięzców znalazły się projekty o dużym potencjale praktycznym:

W kategorii „Drone Challenge” triumfował zespół Skrzaty z projektem Wild Guard – systemem dronów wspierających osoby starsze w trudnym terenie.

W obszarze ekologii nagrodzono inicjatywę Doświadczony.pl, stworzoną przez Igora Wdowiczaka, Michała Skolaka, Aleksandra Radłowskiego i Pawła Mroczka – platformę łączącą wiedzę seniorów z potrzebami młodszych pokoleń.

W dziedzinie sztucznej inteligencji zwyciężył międzynarodowy zespół z Włoch (Università Politecnica delle Marche) z aplikacją Elder App – Empower Your Elderly, mającą wspierać codzienne funkcjonowanie osób starszych poprzez AI.

W kategorii cyberbezpieczeństwa nagrodzono projekt CyberOpiekun autorstwa Michała Szczygła i Martyny Guły – aplikację chroniącą seniorów przed oszustwami internetowymi.

W obszarze gamingu uwagę jurorów przyciągnął projekt Elder Calls VR, stworzony przez Michała Lencznara i Krystiana Krawca – gra w wirtualnej rzeczywistości, która integruje pokolenia i wspiera terapię seniorów.

Dodatkowo przyznano wyróżnienie dla zespołu COMBAYNS 2025 za projekt AI LOT, optymalizujący komunikację przed lotem w celu poprawy doświadczenia klienta.

W skład jury weszli przedstawiciele środowisk naukowych, gospodarczych i administracyjnych regionu, w tym m.in. Małgorzata Jarosińska-Jedynak z zarządu województwa podkarpackiego, Michał Tabisz – prezes PCI, Barbara Przywara – prorektor WSIiZ, Krystian Olchowik z GovTech Polska, Mariusz Bednarz z RARR oraz Paweł Zając z Izby Podkarpackiego Samorządu Gospodarczego.

Źródło: Biuro Prasowe Urzędu Marszałka Województwa Podkarpackiego