Podkarpacie w żałobie po śmierci Papieża Franciszka. Wspomnienie duchowej więzi i hołdu dla Rodziny Ulmów
2025-04-22 14:13:32(ost. akt: 2025-04-22 14:25:44)
W obliczu śmierci Ojca Świętego, świat jednoczy się w modlitwie i refleksji. Szczególny wymiar ma to pożegnanie dla mieszkańców Podkarpacia, którzy nie tylko pielęgnowali żywą relację z papieżem Franciszkiem, ale również wielokrotnie stawali się częścią duchowej historii Watykanu. Wspomnienie beatyfikacji Rodziny Ulmów i symboliczne gesty łączące region z Watykanem zyskują dziś nową, głębszą perspektywę.
Śmierć Ojca Świętego Papieża Franciszka wywołała poruszenie na całym świecie. Na Podkarpaciu, regionie silnie związanym z duchowym dziedzictwem Kościoła katolickiego, czas żałoby przeplata się ze wspomnieniem licznych, symbolicznych spotkań i gestów łączących lokalną społeczność ze Stolicą Apostolską.
W marcu 2024 roku doszło do wyjątkowego wydarzenia – Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl przekazał Ojcu Świętemu obraz przedstawiający błogosławioną Rodzinę Ulmów, autorstwa Marii Monikowskiej-Tabisz. Ten artystyczny dar był wyrazem wdzięczności mieszkańców Podkarpacia za beatyfikację rodziny, która zginęła, ratując Żydów w czasie II wojny światowej.
Podczas audiencji generalnej, Papież Franciszek wspomniał delegację z Podkarpacia, zaznaczając obecność pielgrzymów, którzy przybyli do Rzymu z okazji 80. rocznicy śmierci Rodziny Ulmów. Wyraził również swoje błogosławieństwo dla wszystkich Polaków, podkreślając duchową wartość ich obecności. Tego samego dnia w Ogrodach Watykańskich posadzono jabłoń – szczep z drzewa uprawianego niegdyś przez Józefa Ulmę – jako żywe świadectwo pamięci o Polakach niosących pomoc Żydom w czasie okupacji.
Ceremonia beatyfikacyjna Rodziny Ulmów, która odbyła się 10 września 2023 roku w Markowej, zapisała się na kartach historii jako bezprecedensowe wydarzenie – po raz pierwszy Kościół katolicki wyniósł na ołtarze całą rodzinę. Józef i Wiktoria wraz z siedmiorgiem dzieci zostali brutalnie zamordowani przez niemieckich okupantów za ukrywanie Żydów. Ich męczeńska śmierć stała się symbolem odwagi, miłości i głębokiej wiary.
Upamiętniając ich dziedzictwo, w marcu 2024 roku imieniem Rodziny Ulmów nazwano Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka. Uroczystość odbyła się z udziałem najwyższych przedstawicieli władz państwowych i kościelnych. Był to wyraz hołdu dla bohaterstwa rodziny z Markowej, jak również przypomnienie o wartościach, które wciąż budują tożsamość Podkarpacia.
Z kolei 7 lipca 2024 roku – dokładnie w rocznicę ślubu Józefa i Wiktorii – Rodzina Ulmów została ogłoszona Patronami Województwa Podkarpackiego. Dekret zatwierdzający ten tytuł został wydany przez Dykasterię Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Uroczystość odbyła się podczas sesji Sejmiku Województwa w zamkowych murach Muzeum w Łańcucie, gromadząc licznych gości i mieszkańców regionu.
Podkarpacie wielokrotnie gościło w sercu Watykanu. W grudniu 2023 roku regionalna delegacja z marszałkiem Ortylem przekazała Stolicy Apostolskiej bożonarodzeniową szopkę z Markowej. Wystawiona na Placu Świętego Piotra, stała się nie tylko znakiem świątecznej tradycji, ale również nawiązaniem do życia i ofiary Ulmów. Papież Franciszek wówczas nie krył wzruszenia, kierując słowa wdzięczności do mieszkańców regionu.
W kwietniu 2025 roku duchowe więzi Podkarpacia z Rzymem umocniły się podczas międzynarodowego projektu „Podkarpacie śladami Jana Pawła II – wśród tradycji, kultury i muzyki”. Do Wiecznego Miasta przybyło ponad 600 artystów – chórzystów i muzyków – którzy wystąpili m.in. w Bazylice św. Pawła za Murami. W czasie uroczystej Mszy świętej z okazji Jubileuszu Osób Chorych i Pracowników Służby Zdrowia, Papież Franciszek pojawił się niespodziewanie, by pozdrowić zebranych wiernych.
W tych trudnych chwilach żałoby po odejściu Papieża Franciszka, wspomnienia spotkań, uroczystości i duchowej wspólnoty ze Stolicą Apostolską przypominają o tym, jak silna była i pozostaje więź między Podkarpaciem a Watykanem. To więź oparta na wspólnych wartościach – wierze, odwadze i miłości bliźniego – których najpiękniejszym świadectwem jest historia błogosławionej Rodziny Ulmów.
Źródło: Biuro Prasowe Urzędu Marszałka Województwa Podkarpackiego
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez