Dyskusja o samorządach na Podkarpaciu

2025-04-30 15:32:21(ost. akt: 2025-04-30 15:35:57)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Biuro Prasowe Urzędu Marszałka Województwa Podkarpackiego

Filharmonia Podkarpacka gościła uczestników ogólnopolskiej konferencji samorządowej, zorganizowanej przez Związek Samorządów Polskich. Wydarzenie skoncentrowane było na analizie wyzwań stojących przed samorządami i dyskusji o przyszłości Polski w kontekście lokalnym, narodowym oraz europejskim.
“Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważną rolę odgrywają samorządy i jak dobrze radziły sobie w sytuacjach kryzysowych. Pamiętać należy również o tym, że działania rozwojowe nie są możliwe bez funduszy. Cieszę się, że środki na inwestycje, które zapewnił nam poprzedni rząd były na rekordowym poziomie. Suma tych środków dla naszego województwa z różnych programów rozwojowych wyniosła blisko 10 miliardów złotych” - podkreślił marszałek Władysław Ortyl w swoim przemówieniu otwierającym wydarzenie.

Wśród mówców otwierających znaleźli się również Premier Mateusz Morawiecki, Przewodniczący Partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów oraz Karol Nawrocki, kandydat na Prezydenta RP. Moderację objął Adam Ciszkowski, Prezes Związku Samorządów Polskich, organizatora wydarzenia.

Pierwszy z paneli merytorycznych, w którym uczestniczył również Prof. Henryk Domański, stanowił próbę zdefiniowania tego jak powinna wyglądać współpraca władzy wykonawczej i samorządowej w zakresie inwestycji oraz zrównoważonego rozwoju. Paneliści poruszali zagadnienia związane z odpowiedzialnością władzy wykonawczej wobec społeczności lokalnych, potrzebą decentralizacji władzy oraz koniecznością silnego mandatu obywatelskiego.

Drugi panel, prowadzony przez Remigiusza Górniaka, Starostę Mińskiego i Wiceprezesa ZSP, skupił się na roli regionów w stabilizacji polityki europejskiej. W gronie panelistów znaleźli się: Dawid Chrobak, Burmistrz Zakliczyna, Lucjusz Nadbereżny, Prezydent Stalowej Woli oraz Jarosław Margielski, Prezydent Otwocka. Dyskusja potwierdziła różnorodność podejść do wyzwań geopolitycznych, z jakimi muszą mierzyć się regiony, od migracji, przez energetykę, po bezpieczeństwo. Prelegenci zgodzili się, że tylko silna współpraca lokalnych wspólnot może przynieść stabilność i odporność wobec zagrożeń zewnętrznych.

Źródło: Biuro Prasowe Urzędu Marszałka Województwa Podkarpackiego