Specjalna wystawa w Rzeszowie z okazji 80. lecia zakończenia II Wojny Światowej

2025-05-06 13:57:17(ost. akt: 2025-05-06 14:10:19)

Autor zdjęcia: Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie

Na 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie przygotował wystawę plenerową o żołnierzach z województwa podkarpackiego na frontach II wojny światowej. Oficjalne otwarcie zaplanowano na czwartek (8 maja) o godz. 10 w Ogrodach Bernardyńskich.
„Wystawa ma przypomnieć o polskim wkładzie w zakończenie II wojny światowej poprzez ukazanie wybranych sylwetek żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych związanych przez urodzenie, zamieszkanie lub służbę z obszarem, który obecnie stanowi województwo podkarpackie. Na wystawie zostaną zaprezentowane sylwetki 20 osób” – poinformowała Katarzyna Gajda-Bator z rzeszowskiego oddziału IPN.

Na pierwszej planszy będzie Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysław Sikorski. Na drugiej gen. Kazimierz Dworak, czyli zastępca gen. Stanisława Maczka, dowódcy 1 Dywizji Pancernej, a na kolejnej pułk. Bronisława Wysłuchowa – inspektorka główna Pomocniczej Służby Kobiet w Polskich Siłach Zbrojnych.

Na ekspozycji zostaną przypomniane także sylwetki podoficerów i żołnierzy, m.in. starszego marynarza Jana Szala, który zginął na podwodnym ORP „Orzeł”, starszego ułana Michała Wąsika – Karpatczyka i weterana z Tobruku.

Podczas II wojny światowej polscy żołnierze walczyli na frontach w Afryce i w Europie. Przed przystąpieniem do walki niektóre jednostki musiały pokonać tysiące kilometrów z głębi Związku Sowieckiego, przez Iran, Irak, Egipt do Europy.

Historycy IPN przypominają, że w maju 1945 r. Polskie Siły Zbrojne liczyły około 170. tys. żołnierzy w wojskach lądowych, około 19,4 tys. w Polskich Siłach Powietrznych i 3840 w Marynarce Wojennej. Polacy wnieśli ogromny wkład w zwycięstwo nad Niemcami, przyczyniając się do zakończenia II wojny światowej. Ceną za to były m.in. straty osobowe, które w Polskich Siłach Zbrojnych wyniosły prawie 43,5 tys. osób, w tym 7608 poległych i zmarłych od ran.

„Co najmniej kilka tysięcy żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych było związanych przez urodzenie, zamieszkanie lub pracę z terenem, który obecnie stanowi województwo podkarpackie” – podkreślają historycy rzeszowskiego oddziału IPN.

Źródło: PAP/sj