Fałszywe pożyczki, prawdziwe zarzuty. Rozbita grupa cudzoziemców

2025-05-20 11:13:24(ost. akt: 2025-05-20 11:16:36)

Autor zdjęcia: PAP

Do Sądu Okręgowego w Rzeszowie wpłynął akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej, w skład której wchodzili m.in. studenci z Kazachstanu i jeden Białorusin. Stworzyli oni mechanizm pożyczkowy pozwalający innym cudzoziemcom bezprawnie legalizować pobyt w Polsce.
Jak poinformował PAP rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu por. Piotr Zakielarz, śledztwo prowadzone przez funkcjonariuszy grupy operacyjno-śledczej placówki SG w Rzeszowie-Jasionce trwało niemal rok. Nadzorowała je Prokuratura Rejonowa dla miasta Rzeszowa.

Rzecznik dodał, że w skład działającej na Podkarpaciu grupy przestępczej wchodziło siedmiu obywateli Kazachstanu i jeden obywatel Białorusi.

"Świadczyli usługę +pożyczek+ na kwoty od 30 tys. zł do 50 tys. zł. Ich klientami byli inni obcokrajowcy, w tym m.in. obywatele państw afrykańskich. Pożyczone pieniądze miały potwierdzać rzekome zabezpieczenie pokrycia kosztów utrzymania w kraju i były niezbędne do uzyskania w Polsce zezwoleń na pobyt czasowy w celu kształcenia na jednej z rzeszowskich uczelni" – wyjaśnił.

Studenci z zagranicy, deklarując, że posiadają pieniądze poświadczali nieprawdę w złożonych wnioskach o kartę pobytu i wprowadzali w błąd pracowników urzędów wojewódzkich.

Jak powiedział por. Zakielarz, po spełnieniu swojej funkcji pieniądze, jeszcze tego samego dnia lub w dniach następnych, zwracane były wraz pobieraną przez członków grupy "prowizją".

"W toku prowadzonego śledztwa zatrzymano dotychczas 23 cudzoziemców na terenie województw podkarpackiego, małopolskiego i mazowieckiego, którzy bezprawnie uzyskali karty pobytowe" – podkreślił.

Zatrzymanym cudzoziemcom przedstawiono zarzuty związane m.in. z poświadczeniem nieprawdy. Zostali też przesłuchani w charakterze podejrzanych. Obcokrajowcy przyznali się do zarzuconych im czynów i złożyli obszerne wyjaśnienia. Prokurator zastosował wobec nich środki dozór, zakaz opuszczenia kraju oraz poręczenia majątkowe.

Jak zaznaczył, wobec uczestników procederu, siedmiu obywateli Kazachstanu i jednego Białorusina wydano w sumie 213 zarzutów, w tym działalność w zorganizowanej grupie przestępczej.

"Rekordzista, obywatel Kazachstanu usłyszał 113 zarzutów. Inny z cudzoziemców usłyszał zarzut kierowania grupą. Kazachowie oraz Białorusin są w wieku od 20 do 23 lat. Wobec trojga podejrzanych Sąd Rejonowy w Rzeszowie zastosował tymczasowy areszt" – zaznaczył por. Zakielarz.

PAP/red.