Konkurs energetyczny po raz piąty
2025-05-25 13:28:27(ost. akt: 2025-05-25 13:35:33)
Instytut Polityki Energetycznej (IPE) im. Ignacego Łukasiewicza z Rzeszowa po raz piąty organizuje ogólnopolski konkurs na najbardziej innowacyjny energetycznie samorząd. Dla miast i gmin to okazja do promowania swoich osiągnięć na rzecz klimatu i transformacji energetycznej.
Jak poinformowała Wiktoria Fabian z IPE, zgłoszenia udziału w konkursie będą przyjmowane do 1 czerwca 2025 r. „Konkurs, tak jak w poprzednich edycjach, jest bezpłatny dla uczestników. A zgłoszenia ocenia kapituła, złożona z uznanych naukowców i ekspertów zajmujących się energetyką i problematyką samorządową” – dodała.
Oceniane będą inwestycje budowlane, inwestycje w transport, inwestycje w ciepłownictwo, a ponadto akcje społeczne i edukacyjne.
Jak podkreślił prof. Politechniki Rzeszowskiej i prezes IPE Mariusz Ruszel, w samorządach, także tych najmniejszych, jest coraz więcej ciekawych projektów, które dotyczą innowacji energetycznych.
„Widać, że włodarze miast i gmin mają coraz większą świadomość konieczności działania na rzecz transformacji energetycznej. Ale zwracam też uwagę na coraz większą świadomość tego, jak finansować tego typu projekty, jak nimi zarządzać i zapewnić im trwałość” – ocenił prof. Ruszel.
W ubiegłym roku I miejsce zajął Orzysz w powiecie piskim (województwo warmińsko-mazurskie). W mieście powstała nowa ciepłownia na biomasę, zmodernizowana została także sieć ciepłownicza. Korzystać z niej będą nie tylko mieszkańcy, ale także garnizon wojskowy.
Na podium znalazły się także Pułtusk (województwo mazowieckie) za projekt zakupu dwóch nowych autobusów o napędzie elektrycznym oraz Ciechanów (województwo mazowieckie), gdzie powstała instalacja wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji.
Co roku nagradzane są też akcje społeczne. W ubiegłym roku nagroda trafiła do Gdyni za akcję „Termowizja, czyli jak uszczelnić domowy budżet”. Zachęcano mieszkańców do skorzystania z bezpłatnego badania swojej nieruchomości kamerą termowizyjną.
Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie statuetek nastąpi podczas X konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, która odbędzie się w Rzeszowie, w Centrum Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej na początku września br.
Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie, powstał w 2015 r. To niezależny think tank grupujący ekspertów zajmujących się energetyką. Instytut prowadzi działalność naukowo-badawczą, ekspercką, propaguje naukę i wiedzę o polityce energetycznej. Wydaje też analizy, raporty, książki czy anglojęzyczne czasopismo naukowe Energy Policy Studies.
Źródło: PAP/red.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez