Lotnisko w Jasionce rośnie w siłę. Modernizacja drogi startowej na finiszu

2025-07-02 20:30:34(ost. akt: 2025-07-02 15:52:37)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Port Lotniczy Rzeszów-Jesionka

We wrześniu br. zakończy się przebudowa drogi startowej na lotnisku w Jasionce. Natomiast budowa drogi kołowania zakończy się w przyszłym roku. Inwestycje przebiegają zgodnie z harmonogramem i nie zakłócają pracy lotniska – zapewnił prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka Adam Hamryszczak.
W środę (2 lipca) w Jasionce odbyła się konferencja prasowa, na której poinformowano o inwestycjach realizowanych na terenie portu.

Zakres prac obejmuje m.in. budowę drugiego etapu równoległej drogi kołowania, a także rozbiórkę istniejącej nawierzchni na odcinku 700 m drogi startowej, częściową rozbiórkę poboczy oraz wykonanie nowej nawierzchni.

Jak podkreślił Hamryszczak, inwestycje w żaden sposób nie zakłócają pracy lotniska, zarówno w ruchu pasażerskim, jak i cargo.

— Prace zarówno przy pasie startowym, jak i drodze kołowania przebiegają bardzo sprawnie, bez większych zakłóceń. Tempo realizacji inwestycji jest imponujące. Nie ma tutaj żadnych zagrożeń, jeśli chodzi o nietrzymanie się harmonogramu czy nieukończenie inwestycji w terminie — podkreślił.

Zdaniem Hamryszczaka realizowane obecnie inwestycje mają bardzo duże znaczenie dla rozwoju ruchu pasażerskiego i cargo.

— Jest to również inwestycja strategiczna, która wpływa na bezpieczeństwo naszego regionu, a nawet makroregionu. Nowa, zmodernizowana droga startowa oraz równoległa droga kołowania będą docelowo służyły w takim podwójnym zastosowaniu cywilno-wojskowym — dodał Hamryszczak.

Jak zapewnił obecny na konferencji przedstawiciel wykonawcy, dyrektor techniczny oddziału Rzeszów firmy Strabag, Maciej Łukaszek, prace realizowane są z „lekkim wyprzedzeniem”.

— Zakończenie układania nawierzchni betonowej na drodze startowej planujemy na 15 września br., ale patrząc na tempo prac, sądzę, że uda nam się zakończyć ten etap już do końca sierpnia br. Potem będziemy czekać na niezbędne pozwolenia i odbiory — powiedział.

Natomiast droga kołowania będzie gotowa we wrześniu przyszłego roku. Jak zaznaczył Łukaszek, w tym roku gotowa będzie nawierzchnia drogi kołowania.

— Natomiast wszystkie prace związane m.in. z oświetleniem czy bezpieczeństwem będą wykonywane już w przyszłym roku — mówił.

Przedstawiciel wykonawcy zaznaczył, że część prac wykonywana może być tylko w nocy, w godzinach od północy do 5 rano, kiedy nie ma ruchu lotniczego.

— W tych godzinach wykonujemy prace w bezpośrednim pobliżu pasa startowego, na którym w tych godzinach nie lądują samoloty. Pozostałe prace wykonujemy w ciągu dnia — powiedział Łukaszek.

Droga startowa zostanie przebudowana na odcinku 700 metrów, zyska nie tylko nową, betonową nawierzchnię, ale zostanie wyposażona m.in. w energooszczędne oświetlenie LED, nowy system sterowania, zbiorniki retencyjne i odwodnienie.

Na lotnisku budowany jest także nowy odcinek równoległej drogi kołowania o długości 1087 metrów i szerokości 23 metrów. Po obu stronach powstaną dodatkowe pasy pobocza o szerokości 10,5 metra. Inwestycja obejmuje również dwa łączniki z drogą startową, o długości około 160 i 150 metrów.

Inwestycje kosztować będą ponad 113 mln zł; Projekt został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach instrumentu „Łącząc Europę” 2021-2027 (CEF Military Mobility), kwotą 11 mln euro. Pozostała kwota to wkład własny spółki zarządzającej lotniskiem oraz dotacja właścicieli lotniska – samorządu województwa (20 mln zł) i Polskich Portów Lotniczych (15 mln zł).

(PAP)/ red.