Karpaty tańczą i śpiewają – rusza festiwal kultur pogranicza
2025-07-04 08:00:56(ost. akt: 2025-07-03 14:35:58)
Grupy folklorystyczne z Czech, Słowacji, Polski, Ukrainy i Węgier wezmą udział w festiwalu Karpackie Zwierciadło Kultur. Prolog, który od piątku do niedzieli będzie się odbywać w Kalwarii Pacławskiej i Arłamowie (Podkarpackie). W programie nabożeństwo ekumeniczne, koncerty i potańcówka.
Jak powiedział kustosz sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej o. Marian Gołąb, celem festiwalu jest propagowanie kultury ludowej z różnych regionów Polski i zaproszonych krajów, integracja kulturowa poprzez poznawanie tańców, obrzędów i pieśni z różnych krajów, a także promocja kulturalna miejsc i regionów festiwalowych oraz uczestnictwo w nabożeństwach i spotkaniach ekumenicznych.
— Naszym pragnieniem jest, aby dać świadectwo wiary w Jezusa Chrystusa, która stanowi ważny wymiar kultury Karpat. Spotkajmy się, aby do Najwyższego Boga zanieść wspólną modlitwę za Kościół, za każdego człowieka, za narody, za państwa. Pomódlmy się o jedność i pokój w naszym regionie i w świecie — napisali organizatorzy w zaproszeniu.
Wydarzenie rozpocznie się w piątkowy wieczór w sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej nabożeństwem ekumenicznym „Pielgrzymi nadziei”. Wierni przybędą do bazyliki w procesjach z trzech pobliskich kaplic świętych archaniołów: Gabriela, Michała i Rafała. Będą nieść zapalone świece i śpiewać psalmy.
W czasie nabożeństwa wysłuchają Słowa Bożego i krótkich nauk, które wygłoszą duchowni z Kościołów chrześcijańskich reprezentujących wiernych zamieszkujących Karpaty: Kościoła rzymskokatolickiego, ewangelicko-augsburskiego, greckokatolickiego, Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Jak wyjawił o. Gołąb, w czasie nabożeństwa wierni publicznie wyznają wiarę, będą się modlić w pięciu językach, przekażą sobie znak pokoju i pojednania oraz odmówią modlitwę „Ojcze nasz”.
Na koniec zostanie odśpiewany Akatyst - jeden z najstarszych hymnów ku czci Bogurodzicy, wykonywany na stojąco, którego historia sięga V w.
Następnego dnia uczestnicy przeniosą się do Arłamowa, gdzie odbędzie się koncert galowy. Wystąpią: Bodrog Folkdance Ensemble z Węgier, Folklorny Subor Makovica ze Słowacji, Zespół Pieśni i Tańca „Suszanie” z Czech, Zorekvit_Bend Soniashnyk z Ukrainy i Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl” z Polski. Po koncercie planowana jest potańcówka ludowa.
Ostatni festiwalowy dzień rozpocznie się celebrowaną mszą św. w bazylice w Kalwarii Pacławskiej, po której odbędzie się koncert uczestników. Po południu zespoły folklorystyczne wraz z kapelami wystąpią jeszcze w gminach powiatu przemyskiego: w Fredropolu, Medyce, Żurawicy i Krasiczynie.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Organizatorami festiwalu są województwo podkarpackie, franciszkanie, hotel Arłamów, Centrum Kulturalne w Przemyślu, Podkarpackie Stowarzyszenie „Gospel” w Przemyślu i Stowarzyszenie Folkloru Ziemi Przemyskiej w Przemyślu.
Kalwaria Pacławska to jedno z najbardziej znanych miejsc kultu w Polsce, często nazywana jest Jerozolimą Wschodu – ze względu na szczególny kult Męki Pańskiej, a z kolei z uwagi na obecność cudownego obrazu Matki Bożej i umiłowanie Maryi przez wiernych nosi też miano Jasnej Góry Podkarpacia. Jest jednym z najbardziej znanych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Kult Matki Bożej Kalwaryjskiej datuje się od XVIII stulecia.
W XVII w. do Kalwarii z Kamieńca Podolskiego trafił cudowny obraz Matki Bożej, przed którym niegdyś modlili się królowie Jan Kazimierz i Jan III Sobieski oraz polscy hetmani i książęta, a ponad 50 lat temu – kard. Karol Wojtyła. W księgach klasztornych i sanktuaryjnych zanotowano ponad 50 cudów.
Wokół klasztoru, wśród łąk i lasów rozsianych jest ponad 40 kaplic, w większości wchodzących w skład Drogi Krzyżowej, Dróżek Pana Jezusa, Dróżek Matki Bożej, Dróżek Pogrzebu i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
(PAP)
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez