Krosno w klimacie średniowiecza! Mury opowiadają historię miasta

2025-07-04 14:30:57(ost. akt: 2025-07-04 14:31:26)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Miasto Kętrzyn

Barwne parady, inscenizacje historyczne, pracownie dawnych rzemiosł, spektakle teatralne złożą się na program Święta Murów Krosna, które odbędzie się w weekend. To wielogłosowa opowieść o Krośnie, o tym, co nas tu łączy i co nas budowało przez wieki – mówią organizatorzy.
Jak poinformowała Agnieszka Kaszczyszyn z Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza (RCKP) w Krośnie, które jest organizatorem wydarzenia, ideą Święta Murów Krosna jest przybliżenie historii miasta poprzez działania rekonstrukcyjno-artystyczne i społeczne, angażujące zarówno mieszkańców, jak i odwiedzających.

„Wydarzenie osnute jest wokół symboliki średniowiecznych murów, obronnych struktur, które niegdyś wyznaczały granice i zapewniały bezpieczeństwo, ale również stanowiły podstawę miejskiej architektury, budowanej z kamienia, gliny czy piasku - materiałów trwale wpisanych w tkankę Krosna” – przekazała Kaszczyszyn.

Zwróciła uwagę, że w tym ujęciu mury stanowią nie tylko element przeszłości, ale są też metaforą wspólnoty, tożsamości miejsca i trwałości dziedzictwa.

„To opowieść snuta przez warsztaty, widowiska, inscenizacje, muzykę i ruch uliczny. Wydarzenie, które oddaje ducha miasta otoczonego niegdyś murami obronnymi, a dziś murami symbolicznymi: pamięci, wspólnoty i trwania” - dodała.

Święto Murów Krosna rozpocznie się w sobotnie popołudnie, gdy Rynek miasta i starówka wypełnią się dźwiękiem dawnych instrumentów, stukotem zbroi, swoje stoiska rozłożą pracownie iluminatorów, kaligrafii, tkania i murarska, a średniowieczni rycerze – obozowisko, w którym rekonstruktorzy prezentować będą dawny rynsztunek, uzbrojenie, pokazy walki, sylwetki lekkiej i ciężkiej jazdy, porównają ubiory rycerskie i wojowników wschodnich - Tatarów i Rusinów.

„To wydarzenie, które można podziwiać, ale przede wszystkim współtworzyć. Przebrać się, zatańczyć, wziąć do ręki pióro iluminatora albo kielnię murarską i choć na chwilę poczuć się częścią opowieści zaklętej w kamieniu, glinie i krośnieńskich murach” – zachęcają organizatorzy.

Pierwszego dnia będzie można jeszcze m.in. posłuchać opowieści o dawnych obyczajach, zobaczyć spektakl warsztatowy „Szkice z Bestiariusza” inspirowany średniowiecznymi wyobrażeniami o stworzeniach fantastycznych. Przedstawienie łączy teatr ruchu i muzykę z opowieścią.

Wieczorem zaś ulicami miasta przejdzie orszak królewski z pokazami sztuki żonglerki chorągwiami, z tańcem, inscenizacją pasowania na rycerza i pokazami walk rycerskich.

W programie dwudniowej imprezy znajdą się także spacery z przewodnikiem, pracownie dawnych rzemiosł, koncerty i warsztaty, inscenizacje historyczne, widowisko plenerowe „Na styku królestw”, zabawy i konkursy dla uczestników czy konkurs na najciekawszą stylizację.

„Święto Murów to nie tylko wydarzenie plenerowe, ale też „wielogłosowa opowieść o mieście, o tym, co nas tu łączy i co nas budowało przez wieki” - podkreślają organizatorzy i zachęcają do wzięcia czynnego udziału.
PAP/red.