Powrót do korzeni. Festiwal Lasowiacki znów łączy pokolenia

2025-07-06 11:35:21(ost. akt: 2025-07-06 11:36:52)

Autor zdjęcia: FB/Bernadetta Wolak-Posłuszny, Wójt Gminy Cmolas

W niedzielę 6 lipca w parku Etnograficznym Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej rozpocznie się V Festiwal Kultury Lasowiackiej. Tegoroczna edycja potrwa do ostatniego weekendu lipca, a odbędzie się w 13 miejscowościach północnej części Podkarpacia.
Organizowany od pięciu lat festiwal to święto kultury ludowej Lasowiaków, czyli grupy etnograficznej żyjącej na terenach dawnej Puszczy Sandomierskiej, obecnie niemal w całości znajdujących się na terenie województwa podkarpackiego.

Wydarzenia festiwalowe odbywają się w kilkunastu miejscowościach, żeby mieszkańcy i turyści mogli bliżej poznać charakterystyczne i unikatowe elementy kultury lasowiackiej. W programie są koncerty, jarmarki, pokazy rzemiosła i obrzędów, warsztaty oraz degustacja tradycyjnej kuchni.

Festiwal rozpocznie się oficjalnie w niedzielę o godz. 16 w parku Etnograficznym Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, gdzie wcześniej odbędą się warsztaty kulinarne, pszczelarskie, garncarskie i m.in. hafciarskie. Wieczorem będą pokazy tańców i zabaw lasowiackich, które zakończą się potańcówką prowadzoną przez kapele lasowiackie.

Na festiwal została zaproszona Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”. Spotkanie z nią odbędzie się w niedzielę 13 lipca w tarnobrzeskim domu kultury.

„Porozmawiamy o roli kobiet w kulturze ludowej, które zawsze były i są najaktywniejsze w dziedzinie kultury ludowej i kultury w ogóle. Zastanowimy się, dlaczego tak się dzieje i jakie to ma znaczenie. Porozmawiamy też o dziedzictwie, o tym, co nam nasze babki dały, co dziś wciąż nas konstytuuje, jak z tego czerpać, a może - jak się od tego dziedzictwa uwolnić” – powiedziała koordynatorka tarnobrzeskiej części festiwalu Renata Domka.

Tydzień później w Ulanowie, które od początku istnienia do pierwszych lat XX wieku było jednym z najbardziej prężnych ośrodków flisactwa w Polsce, odbędzie się m.in. flisacka parada. Będzie też można wziąć udział w spływie galarami, czyli płaskodennymi łódkami, które mogą pływać nawet po najpłytszej wodzie.

„Festiwal jest nie tylko świętem kultury Lasowiaków, ale także elementem wspierającym rozwój turystyki, lokalnej przedsiębiorczości oraz promocji dziedzictwa niematerialnego regionu. Jego obecność na kulturalnej mapie województwa od pięciu lat pokazuje, jak duże zainteresowanie budzi dziedzictwo tej wyjątkowej grupy etnograficznej” – przekonują organizatorzy festiwalu, zachęcając do udziału.

Festiwal zakończy się 27 lipca na rynku w Rozwadowie – historycznej dzielnicy Stalowej Woli. Na wszystkie wydarzenia festiwalowe wstęp jest bezpłatny. Szczegółowy program można znaleźć na stronie: lasowiacki.pl

Organizatorami są: województwo podkarpackie i Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.
PAP/red.