Podkarpackie świątynie znów rozbrzmią muzyką. Startuje festiwal organowy

2025-07-12 08:00:00(ost. akt: 2025-07-11 14:50:14)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Urząd Miasta Wrocław

Wykonawcy z Polski, Włoch, Niemiec i Norwegii wystąpią na 35. Podkarpackim Festiwalu Organowym, który od soboty odbywać się będzie w kościołach regionu. Do 17 sierpnia zaplanowano łącznie 12 koncertów. Obok organów zabrzmią w nich także trąbka, sopran i skrzypce. Wstęp na wszystkie jest wolny.
Jak przypomnieli organizatorzy - Fundacja Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE - festiwal jest jednym z najstarszych cyklicznych wydarzeń muzycznych na terenie Rzeszowa i Podkarpacia.

„Konsekwentnie uzupełnia swój kalendarz o nowe świątynie - w stolicy województwa, ale także poza nią, wszędzie tam, gdzie organy pozwalają na koncertowe granie” – przekazała fundacja.

Do dotychczasowych festiwalowych miejscowości, czyli Rzeszowa, Jarosławia, Lutczy, Chmielnika, Sędziszowa Małopolskiego i Ropczyc, w tym roku dołączy także Kańczuga.

Jak zaznaczył dyrektor festiwalu prof. dr hab. Marek Stefański, tamtejszy kościół św. Michała Archanioła został przywrócony do dawnej świetności.

- To miejsce ma swoją muzyczną historię. Po II wojnie światowej działał tam Józef Olech, kapelmistrz i założyciel orkiestr dętych, które z sukcesami koncertowały w całej Polsce. W 50. rocznicę jego śmierci koncert w Kańczudze będzie dedykowany jego pamięci – przekazał prof. dr hab. Stefański.

Festiwal zainauguruje w sobotni wieczór Andrzej Chorosiński, który zagra na organach w opactwie w Jarosławiu.

W programie festiwalu, który potrwa do 17 sierpnia, przewidziano łącznie 12 koncertów. Wśród nich trzy będą miały charakter kameralny. Usłyszeć w nich będzie można, obok organów, także trąbkę, sopran i skrzypce.

Przed festiwalową publicznością wystąpią artyści z Polski, Włoch, Niemiec oraz po raz pierwszy z Norwegii. Pojawią się zarówno stali goście festiwalu, jak i debiutanci.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Dyrektor imprezy, zapraszając do uczestnictwa i „do wędrowania szlakiem festiwalowego kalendarza”, zauważył, że Podkarpacki Festiwal Organowy to „spektrum miejsc pełnych sztuki, kalejdoskop osobowości artystycznych, uniwersalny język muzyki najwyższej próby”.
PAP/red.