Rozpoczyna się letni szczyt pielgrzymkowy – Jasna Góra czeka na pielgrzymów z Podkarpacia

2025-07-14 17:00:41(ost. akt: 2025-07-14 15:20:23)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: FB/Jasna Góra

We wtorek i środę na Jasną Górę przybędą piesze pielgrzymki, których uczestnicy wezmą udział w środowym święcie Matki Bożej Szkaplerznej - podało biuro prasowe sanktuarium. Obchody tego święta wiążą się z pierwszym z jasnogórskich wakacyjnych „szczytów pielgrzymkowych”.
Jak przekazało w poniedziałek biuro prasowej Jasnej Góry, tradycyjnie na przypadający 16 lipca odpust Matki Bożej Szkaplerznej, zwanej też Matką Bożą z Góry Karmel, dotrą dwie pierwsze w tym roku duże piesze pielgrzymki diecezjalne: z arch. przemyskiej i poznańskiej (we wtorek), a także kilka innych, mniejszych.

45. Przemyską Pielgrzymkę na Jasną Górę tworzy 10 grup. 4 lipca wyszły grupy z Przemyśla, Leska i Radymna, 5 lipca z Jarosławia, Leżajska i Brzozowa, a 6 lipca – z Przeworska, Łańcuta i Krosna. Uczestnicy pielgrzymki przemyskiej spodziewani są u celu we wtorek.

W 91. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymce idzie około tysiąca osób. 3 lipca, na trasę wyszli pielgrzymi w grupie ekstremalnej z Czarnkowa. Pątnicy pielgrzymują też z Grodziska Wlkp., Opalenicy i Buku (od 5 lipca), z Poznania (od 6 lipca) oraz z Leszna (od 7 lipca). Pielgrzymka poznańska ma dotrzeć do Częstochowy również we wtorek.

Na odpust Matki Bożej Szkaplerznej przybędą też mniejsze grupy. W poniedziałek po południu ma dotrzeć 156. Piesza Pielgrzymka Piotrkowska (której zwyczajowo wielu uczestników pozostaje na Jasnej Górze parę dni), a w kolejnych dniach pielgrzymi z parafii arch. częstochowskiej; m.in. Gorzkowic, a także z Trzebuni i Trzemeśni w arch. krakowskiej.

Msza święta odpustowa we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel zostanie odprawiona w środowe przedpołudnie na jasnogórskich wałach.

Historia święta Matki Bożej Szkaplerznej sięga 1251 r., kiedy ówczesnemu przełożonemu karmelitów, bł. Szymonowi Stockowi, Matka Boska w objawieniu miała zalecić noszenie szkaplerza na znak opieki - obiecując, że ci, którzy będą go nosić, unikną kary potępienia. Święto dla Kościoła zatwierdził papież Benedykt XIII w 1726 r.

Szkaplerz to długi, prostokątny płat sukna z otworem na głowę, nakładany na zakonny habit. Na świecie współcześnie działają dwa karmelitańskie zgromadzenia męskie: zakon karmelitów i zakon karmelitów bosych, a także siostry karmelitanki bose i świecki karmel terezjański.

Wzmożenie ruchu pielgrzymkowego zaczyna się w Częstochowie w czerwcu, jednak to sierpień jest zwyczajowo najintensywniejszym okresem sezonu pątniczego. Kulminacja to 14 sierpnia - dzień później pielgrzymi biorą udział w uroczystościach święta Wniebowzięcia NMP.

Kolejnym dniem szczytu jest 25 sierpnia, kiedy do Częstochowy przychodzą pątnicy przed obchodzonym 26 sierpnia świętem Matki Bożej Częstochowskiej. Dużym wydarzeniem na Jasnej Górze są także ogólnopolskie dożynki w pierwszą niedzielę września.

(PAP)/ red.