Trzy niedźwiedzie wciąż zagrożone odstrzałem – Cisna nie rozmawia o relokacji

2025-07-15 17:07:28(ost. akt: 2025-07-15 14:05:03)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay

Nie rozpoczęły się żadne oficjalne rozmowy z przedstawicielami Gminy Cisna w sprawie relokacji trzech niedźwiedzi, na odstrzelenie których zgodziła się Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska - poinformował sekretarz gminy Tomasz Lasek.
Zgodę na odstrzał trzech niedźwiedzi wydała Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) 7 lipca. Decyzja jest ważna do końca grudnia 2026 r. i obowiązuje w gminie Cisna w woj. podkarpackim. Zgoda argumentowana była narastającą liczbą incydentów powodowanych przez te osobniki i nieudane próby płoszenia, odstraszania i odławiania.

W piątek wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała na platformie Facebook poinformował, że niedźwiedzie te można przenieść do Tatrzańskiego Parku Narodowego.

— Aby to zrobić potrzebujemy pilnie wniosku wójta gminy Cisna o formalne wycofanie złożonych wczesnej przez gminę dokumentów zezwalających na odstrzał. Wtedy Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska od razu zmieni decyzję i rozpocznie proces relokacji — poinformował Dorożała.

Sekretarz gminy Cisna Tomasz Lasek, odnosząc się do propozycji wiceministra, przekazał w oświadczeniu przesłanym PAP, że nikt z gminą się nie kontaktował.

— Do dnia dzisiejszego (poniedziałku, 14 lipca – PAP) – pomimo formułowanych w mediach oświadczeń – żadne formalne rozmowy z przedstawicielami Gminy Cisna nie rozpoczęły się, pomimo zgłoszonej gotowości z naszej strony — poinformował Lasek.

Dodał, że gmina dąży do umożliwienia jej bezpośredniego spotkania z minister klimatu i środowiska, by „wspólnie wypracować realne strategie działania w tej sprawie”.

Lasek podkreślił, że samorząd jest otwarty na prowadzenie merytorycznych rozmów z osobami, podmiotami i instytucjami, które będą chciały opracować możliwe strategie działania związane z trzema niedźwiedziami. Przekazał, że gmina przygotowuje wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, w której wydano zgodę na ich ostrzał z 7 lipca. Gmina – jak poinformował – planuje m.in. powtórnie wnioskować o możliwość odłowienia zagrażających niedźwiedzi i wypuszczenie ich na terenie odległym.

Sekretarz zwrócił uwagę, że wynik podjętych działań będzie rzutować na gwarancję bezpieczeństwa mieszkańców i gości samorządu, dlatego nie jest on wyłącznie przedmiotem debaty politycznej.

— Apelujemy, aby dyskusję tę toczyć w sposób merytoryczny i bezpośredni (nie poprzez media społecznościowe), z właściwym i odpowiednim poszanowaniem prawa do informacji dla wszystkich zainteresowanych przedmiotowym tematem — stwierdził Lasek.

Niedźwiedź brunatny jest pod ochroną, jednocześnie należy do gatunków zwierząt najbardziej niebezpiecznych dla człowieka. Jak informuje GDOŚ, na Podkarpaciu w 2023 roku odnotowano dwa ataki niedźwiedzi na ludzi, a w 2025 roku – jeden przypadek. Najczęściej do takiej sytuacji dochodzi na terenach leśnych, gdy człowiek zaskoczy niedźwiedzia lub znajdzie się zbyt blisko gawry.

(PAP) / red.