Po 7 latach przerwy wraca! Polonijny Festiwal Folkloru Dziecięcego znów w Iwoniczu-Zdroju!

2025-07-17 20:00:49(ost. akt: 2025-07-17 15:13:34)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Freepik

Polonijny Festiwal Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych wraca po siedmioletniej przerwie do Iwonicza-Zdroju. W tym roku będzie to jego 11. edycja. Uczestnikami są dzieci i młodzież w wieku od 5 do 18 lat. Festiwal rozpocznie się w piątek po południu barwnym korowodem zespołów.
W tym roku w festiwalu weźmie udział sześć zespołów: po dwa z Kanady i Litwy oraz po jednym z Rumunii i Ukrainy.

Organizowany od 1992 roku Festiwal Polonijnych Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych powróci do Iwonicza-Zdroju po siedmiu latach przerwy. Do 2018 roku odbywał się on regularnie co trzy lata. Jak wyjaśniają organizatorzy, przerwa spowodowana była wieloma czynnikami: pandemią koronawirusa, wybuchem wojny w Ukrainie, a także trudnościami organizacyjnymi i finansowymi.

Jak zauważył dyr. festiwalu Mariusz Grudzień, od samego początku organizuje Polonijny Festiwal Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Iwoniczu-Zdroju, co pozwala mu podziwiać „troskę, z jaką środowiska polonijne i polskie poza granicami kraju, przywiązują do wdrażania kolejnych pokoleń w nurt polskiej kultury.

— Jestem też każdorazowo pełen podziwu dla zaangażowania dzieci i młodzieży w uprawianą dyscyplinę sztuki, stanowiącą jeden z filarów polskiej kultury i tradycji. Moje uznanie i podziw podziela też każdorazowo polska publiczność, nagradzając zespoły rzęsistymi brawami — zauważył Mariusz Grudzień.

Tegoroczny festiwal rozpocznie się w piątek po południu korowodem, który przejdzie główną ulicą Iwonicza-Zdroju na plac Dietla, gdzie odbędzie się przekazanie Polonusom symbolicznych kluczy do miasteczka. Klucze odbiorą tradycyjnie najmłodsi uczestnicy. Po korowodzie odbędzie się koncert „Krajobrazy folkloru”, który zostanie powtórzony w poniedziałek w Krośnie.

W kolejne festiwalowe dni – sobotę i niedzielę - poszczególne zespoły będą na zmianę występować w Iwoniczu-Zdroju oraz w miejscowościach regionu.

Imprezę zakończy we wtorkowy wieczór, 22 lipca, na placu Dietla koncert galowy „Iwonicka bajka leśna”.

Festiwal dziecięcy powstał przy Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, który odbywa się od 1969 roku w Rzeszowie (najczęściej także co trzy lata). Organizatorem obu festiwali jest Stowarzyszenie Wspólnota Polska.

W dziesięciu organizowanych do 2018 roku dziecięcych festiwalach wzięło udział łącznie 122 zespoły skupiające w sumie prawie 4,2 tys. osób. Przyjeżdżały one na Podkarpacie z 15 krajów, najczęściej z Białorusi, Czech, Litwy, Kanady, Ukrainy i USA. Jednymi z najczęstszych bywalców w Iwoniczu były dotąd zespoły: „Zgoda” z Litwy, „Biały Orzeł” i „Lechowia” z Kanady, „Karolinka” z Białorusi, „Wesołe Ludki” z USA.

Jak zauważył Lesław Wais, od wielu lat zaangażowany w organizację festiwali polonijnych, były dyr. WDK w Rzeszowie, dla wielu uczestników dziecięcego festiwalu przyjazd do Iwonicza jest pierwszym zetknięciem się z realną Polską, którą znali z opowieści i tradycji rodzinnych, a wrażenia jakie gromadzą „determinują najczęściej ich przyszły stosunek do kraju swych przodków na całe życie”.

Zwrócił uwagę, że po latach uczestników tych dziecięcych festiwali często można zobaczyć na „dorosłym” festiwalu polonijnym w Rzeszowie, a także na innych wydarzeniach kulturalnych, organizowanych w Polsce z udziałem Polonii i Polaków z zagranicy.

— Świadczy to o tym, że nie są to tylko chwilowe ich ekscytacje, ale trwała i emocjonalna więź z polską kulturą, wyrosła na jej barwnym i atrakcyjnym elemencie, jakim jest folklor — zauważył Wais.

Współorganizatorem festiwalu dziecięcego jest Urząd Miasta i Gminy Iwonicz-Zdrój, zarząd województwa podkarpackiego, partnerami: Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie oraz Dom Kultury w Iwoniczu Zdroju i Stowarzyszenie Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Poloniares.

Festiwal odbędzie się pod patronatami honorowymi: marszałek senatu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej oraz marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla.

Festiwal otrzymał dofinansowanie Senatu RP i województwa podkarpackiego.

(PAP) / red.