Towarzystwo Królewskie wzywa Elona Muska do rezygnacji z członkostwa

2025-07-18 13:24:14(ost. akt: 2025-07-18 13:28:28)

Autor zdjęcia: PAP/EPA/ALLISON ROBBERT / POOL

Towarzystwo Królewskie, prestiżowa, niezależna akademia naukowa Wielkiej Brytanii i Wspólnoty Narodów, zwróciło się do Elona Muska z apelem o rozważenie rezygnacji z członkostwa w tym gronie - donosi dziennik "Guardian". Miliarder, znany ze swojego wkładu w rozwój przemysłu kosmicznego i pojazdów elektrycznych, został wybrany na członka Towarzystwa w 2018 roku.
Według ustaleń "Guardiana", Towarzystwo Królewskie wysłało do Muska w marcu list, w którym zasugerowano, że powinien on rozważyć rezygnację, jeśli nie będzie w stanie zapobiec "rozległym szkodom" wyrządzanym nauce przez administrację prezydenta USA, Donalda Trumpa.

Dziennikarze dotarli do treści korespondencji, z której wynika, że Musk odpowiedział na mail, podkreślając swoje "silne zaangażowanie w naukę" i prosząc o szczegóły dotyczące obaw akademii. Na kolejne wiadomości od członków Towarzystwa, miliarder już nie odpowiedział.

W marcu, prezes akademii Adrian Smith informował, że "wszczęcie postępowania dyscyplinarnego przeciwko Elonowi Muskowi nie leży w interesie Towarzystwa Królewskiego". Rzecznik prasowy instytucji potwierdził, że Musk pozostaje jej członkiem.

W ciągu ostatniego roku, naukowcy wielokrotnie wzywali Towarzystwo do podjęcia działań w związku z komentarzami i zachowaniem Muska, argumentując, że naruszył on kodeks postępowania. Wobec braku reakcji ze strony prezesa, członkowie akademii pisali listy otwarte, a niektórzy zrezygnowali z członkostwa i zwrócili przyznane nagrody.

Krytyka wobec Muska nasiliła się, gdy stanął na czele amerykańskiego Departamentu ds. Efektywności Rządu (DOGE). Instytucja ta, mająca na celu redukcję wydatków państwa, drastycznie ograniczyła finansowanie badań naukowych i została oskarżona o cenzurę. Musk opuścił DOGE 30 maja, w wyniku sporu z Trumpem, sprzeciwiając się m.in. polityce celnej Białego Domu.

Towarzystwo Królewskie, założone w latach 60. XVII wieku, jest jedną z najstarszych akademii naukowych na świecie. W jego szeregach zasiada około 1800 wybitnych naukowców, inżynierów i technologów, w tym 85 laureatów Nagrody Nobla.


Źródło: PAP/red