Trzy niedźwiedzie z Cisnej nie będą odstrzelone
2025-07-18 18:00:25(ost. akt: 2025-07-18 15:38:50)
Wiosną 2026 r. ruszy 4 - letni systemowy program dotyczący niedźwiedzi – poinformował w czwartek wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Dodał, że nie będzie odstrzału trzech osobników w Gminie Cisna, będą one monitorowane.
Wiceminister Klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała poinformował w czwartek w TVN 24, że nie będzie odstrzału 3 niedźwiedzi w Cisnej w Bieszczadach. Będzie natomiast prowadzony monitoring osobników, a od razu tych „najbardziej problemowych”.
— Gmina złożyła wniosek o zmianę decyzji (dotyczącej odstrzału niedźwiedzi- PAP), więc zostanie ona przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (GDOŚ), cofnięta, nie będzie odstrzału. Wczoraj siedzieliśmy tam kilka godzin na spotkaniu, mamy cały pakiet rozwiązań, które wypracowaliśmy — poinformował Dorożała
Zaznaczył, że najważniejsze jest jednak opracowanie systemowego rozwiązania dotyczącego niedźwiedzi, które zbliżają się do ludzkich siedzib.
— Dla nas największym wyzwaniem jest dzisiaj połączenie ochrony miśków i też jakiegoś bezpieczeństwa - ochrony człowieka, stąd właśnie ta propozycja zmian systemowych — powiedział Dorożała.
Dodał, że ministerstwo złożyło propozycję gminie Cisna w tej sprawie.
— Po pierwsze mamy zabezpieczone finansowanie, powołamy specjalny zespół, to wszystko ruszy od wiosny 2026. Będzie 11-osobowa grupa, która będzie odstraszała te niedźwiedzie, dodatkowo dwóch weterynarzy — poinformował wiceminister, wskazując, że to będzie program czteroletni.
Wyjaśnił, że specjalna grupa będzie monitorować, co niedźwiedzie robią i w razie potrzeby będzie je odstraszała. Przekazał, że w sierpniu przyjadą w Bieszczady eksperci z Tatrzańskiego Parku Narodowego, którzy zajmą się monitoringiem niedźwiedzi.
Wiceminister podkreślił, że te najbardziej problemowe osobniki będą monitorowane od razu .
Poinformował też, że zostaną zmienione przepisy o możliwość stosowania tzw. broni gładkolufowej, czyli kul gumowych do odstraszania niedźwiedzi.
Dorożała zwrócił uwagę, że program da też możliwość wsparcia samorządów w zabezpieczaniu odpadów, które przyciągają niedźwiedzie.
Minister Paulina Hennig – Kloska napisała z kolei na platformie X, że „decyzja o zgodzie na ewentualną eliminację trzech niedźwiedzi nie zostanie wykonana”.
Poinformowała, że niedźwiedzie z Cisnej zostaną zaobrożowane – właściwe służby „na żywo” będą śledzić, gdzie się znajdują, by nie zagrażały ludziom. Do czasu wdrożenia rozwiązań systemowych policja będzie wspierać gminę (Cisna- PAP) w zapewnieniu bezpieczeństwa.
— Powstanie grupa interwencyjna, która będzie pomagać odstraszać niedźwiedzie — dodała minister.
Podała również, że wdrożony zostanie program ochrony niedźwiedzia brunatnego.
— Zabezpieczymy miejsca gromadzenia odpadów oraz poprawimy bazę żerową w naturalnych siedliskach. Dzięki temu niedźwiedzie nie będą szukały pokarmu w okolicach zabudowań ludzi — zaznaczyła Hennig-Kloska.
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w czwartkowym komunikacie poinformowała natomiast, że przedstawiciele gminy Cisna, MKiŚ i GDOŚ ustalili szczegóły postępowania wobec zwierząt.
— Priorytetem jest bezpieczeństwo ludzi oraz uchronienie niedźwiedzi przed eliminacją. Wprowadzone zostaną zmiany systemowe, aby te problemy minimalizować w przyszłości - m.in. powstanie specjalna grupa interwencyjna — wskazała GDOŚ.
Podkreśliła również, że decyzja z 7 lipca br. pozwalająca na eliminację 3 niedźwiedzi na wniosek gminy będzie ponownie rozpoznana. Do tego czasu nie będzie podlegała wykonaniu.
Z informacji zamieszczonych przez GDOŚ wynika, że w 2026 r. rozpocznie ona projekt ochrony niedźwiedzia brunatnego. W 2026 r. zacznie działać też specjalna grupa interwencyjna pomagająca odstraszać niedźwiedzie i chronić zwierzęta przed niebezpiecznymi sytuacjami. W ramach planowanego projektu gmina otrzyma zabezpieczenia dla miejsc gromadzenia odpadów.
— Trwają prace nad zmianami w prawie, aby umożliwić odstraszanie niedźwiedzi z użyciem broni gładkolufowej z gumową amunicją. To bezpieczny dla zwierząt sposób ich skutecznego odstraszania — zapewniał Dyrekcja.
W komunikacie dodano, że GDOŚ, RDOŚ i władze gminy Cisna będą kontynuować współpracę, aby zapewnić bezpieczeństwo i ochronę zarówno mieszkańców, jak i dzikiej fauny.
Zgodę na odstrzał trzech niedźwiedzi Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała 7 lipca br. Decyzja została podjęta na wniosek wójta Cisnej. Wtedy, jej wydanie argumentowano niepowodzeniem dotychczasowych prób odstraszania i odławiania niedźwiedzi, które wielokrotnie podchodziły do ludzkich siedzib i korzystały z dostępnych tam źródeł pokarmu.
Niedźwiedź brunatny jest pod ochroną, jednocześnie należy do gatunków zwierząt najbardziej niebezpiecznych dla człowieka. Jak informuje GDOŚ, na Podkarpaciu w 2023 roku odnotowano dwa ataki niedźwiedzi na ludzi, a w 2025 roku – jeden przypadek. Najczęściej do takiej sytuacji dochodzi na terenach leśnych, gdy człowiek zaskoczy niedźwiedzia lub znajdzie się zbyt blisko gawry.
(PAP) / red.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez