Podkarpackie szkło zachwyca. Wystawy w Stalowej Woli
2025-07-24 19:00:38(ost. akt: 2025-07-24 16:06:38)
„Z tradycją w przyszłość” i „100 lat Krośnieńskich Hut Szkła” to wystawy, które od czwartku będzie można oglądać w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Na pierwszej pokazano najcenniejsze wyroby szkła artystycznego i użytkowego z Krosna, druga - przybliża historię Podkarpackiego Zagłębia Szklanego.
Wernisaże obu wystaw odbędą się w czwartek o godz. 16. Wydarzenie jest częścią trwającego Festiwalu Dziedzictwa Kresów, organizowanego przez Województwo Podkarpackie i Gminę Lubaczów. Wstęp wolny.
Jak przekazała Magdalena Wielgocka ze stalowowolskiego muzeum, obie ekspozycje zostały przygotowane z okazji 100-lecia powstania Krośnieńskich Hut Szkła, „jednego z najbardziej ikonicznych zakładów przemysłowych w Polsce i Europie”.
— Są niepowtarzalną okazją, by zgłębić historię Podkarpackiego Zagłębia Szklanego, które od dziesięcioleci kształtuje kulturę i gospodarkę południowo-wschodniej Polski — dodała Wielgocka.
Kurator ekspozycji Tomasz Pisarek, kierownik Działu Historii Szkła i Przemysłu Szklarskiego Muzeum Podkarpackiego w Krośnie przypomniał, że na Podkarpaciu tradycje szklarskie rozwijają się i ewoluują od XVIII w., a pierwsza przemysłowa huta w Krośnie powstała już w 1919 roku. Od tego czasu miasto i region stały się jednym z najważniejszych centrów produkcji szkła w Europie.
— Wpływ krośnieńskiego przemysłu szklarskiego, będącego symbolem polskiego kunsztu, pasji i kreatywności, odcisnął trwałe piętno na lokalnej kulturze, tożsamości i gospodarce — zaznaczył Pisarek.
Dodał, że to dziedzictwo jest nadal pielęgnowane i promowane, zarówno przez współczesnych szklarzy i projektantów szkła, jak i przez Muzeum Podkarpackie w Krośnie, które szczyci się największą w Polsce kolekcją cennych szkieł Podkarpackiego Zagłębia Szklanego.
Na ekspozycji „Z tradycją w przyszłość”, przygotowanej we wnętrzach stalowowolskiego muzeum, pokazane zostały najcenniejsze i najbardziej znane wyroby krośnieńskiej huty, które pokazują jej rozwój od początku XX wieku do czasów obecnych.
— Prezentowane na wystawie eksponaty, w tym unikatowe szkła artystyczne i użytkowe, opowiadają historię przedsiębiorstwa, które od ponad wieku jest symbolem regionu — zauważył kurator wystawy.
Ekspozycję uzupełniają eksponaty ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, w tym unikatowe wyroby kresowej Huty Szkła Niemen.
Druga z wystaw - „100 lat Krośnieńskich Hut Szkła”, została przygotowana w plenerze. Pokazano na niej archiwalne materiały i fotografie, prezentujące najsłynniejsze polskie i europejskie hutnictwo szkła na tle tradycji szklarskich Podkarpacia.
— Ekspozycja podkreśla wpływ krośnieńskich hut na dziedzictwo kulturowe regionu, a także ukazuje współczesne kontynuacje dawnych tradycji szklarskich przez lokalnych rzemieślników i artystów projektujących szkło — wskazał Pisarek.
Zdaniem Magdaleny Wielgockiej, obie wystawy są nie tylko podróżą w przeszłość, ale także inspiracją na przyszłość.
— Pokazują, jak tradycja i innowacja mogą iść w parze — dodała.
Otwarciu wystaw w czwartek towarzyszyć będą prelekcje kuratora Tomasza Pisarka, który opowie o skarbach podkarpackich hut, oraz Joanny Wójcik z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, która zaprezentuje szkła Huty Niemen w zbiorach stalowowolskiego muzeum.
— Będzie to doskonała okazja do poznania fascynującej historii i znaczenia hut szkła na Podkarpaciu — zauważyła Wielgocka.
Wystawa plenerowa potrwa do 23 sierpnia, zaś muzealna do 27 lipca.
(PAP) / red.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez