Zapas pojemności w zbiornikach przeciwpowodziowych. Służby pracują całą dobę
2025-07-28 10:48:41(ost. akt: 2025-07-28 10:51:42)
Zbiorniki przeciwpowodziowe zarządzane przez Wody Polskie mają wolne pojemności retencyjne. Suche zbiorniki nie piętrzą wody – poinformowały Wody Polskie. #WodyPolskie w regionach dotkniętych opadami pracują w trybie całodobowym – podały na platformie X.
— Zbiorniki zarządzane przez Wody Polskie posiadają rezerwy powodziowe, a suche zbiorniki nie piętrzą wody — przekazała spółka we wpisie.
W regionach, w których występują opady, Centra Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej pracują w trybie całodobowym. Aktualna sytuacja hydrologiczna została opisana na stronie spółki.
W Głuchołazach doszło do lokalnych podtopień. Miejscowość ta znajduje się nad rzeką Białą Głuchołaską, która podlega Regionalnemu Zarządowi Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Nie doszło do wystąpienia rzeki z koryta. Ulice zostały zalane w wyniku „przeciążenia miejskiego systemu kanalizacji deszczowej, który obecnie jest w trakcie przebudowy i modernizacji”. Rzeka Biała Głuchołaska, mimo podniesionego stanu wody, zachowała pełną drożność, a jej przepływ był kontrolowany.
W związku z zerwaniem skarpy w dolinie rzeki Widnej, podlegającej wrocławskiemu RZGW, doszło do zalania części przyległych jej terenów. Zalane zostały pola uprawne. W celu zapobiegania dalszemu rozlewowi wód wyrwa została tymczasowo zabezpieczona. Odbudowa skarpy nastąpi jeszcze w tym roku.
W Lądku-Zdroju nad rzeką Białą Lądecką Wody Polskie usuwają zniszczenia po powodzi, przywracają drożność koryta oraz zabezpieczają uszkodzoną infrastrukturę przeciwpowodziową.
RZGW Gliwice poinformowało o odnotowaniu stanu ostrzegawczego na rzece Złoty Potok w Jarnołtówku oraz na rzece Prudnik. Na drugim zbiorniku występuje trend rosnący.
Krakowski zarząd przekazał, że największe gwałtowne wzrosty stanów wody zauważono w zlewni Białej Tarnowskiej w miejscowości Ciężkowice.
— W ciągu dwóch godzin nastąpił przyrost zwierciadła wody o 72 cm. Zbiorniki przeciwpowodziowe będące w administracji RZGW Kraków posiadają pojemności wystarczające do przyjęcia prognozowanych opadów deszczu — czytamy w komunikacie.
Na obszarze monitorowanym przez RZGW Rzeszów wystąpiły lokalne podtopienia. W miejscowościach Glinik Polski i Czeluśnica, znajdujących się na terenie Zarządu Zlewni w Jaśle, doszło do wezbrania potoku Czarnego i Dopływu ze wsi Gąsówki. Przyczyną była niedrożność cieków.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia II stopnia przed burzami oraz I, II i III stopnia przed silnym deszczem z burzami. Najwyższy stopień zagrożenia obejmuje województwa opolskie, śląskie, małopolskie, świętokrzyskie i łódzkie.
Ostrzeżenia hydrologiczne obejmują 14 województw. Alerty II stopnia przed wezbraniem z przekroczeniem stanów ostrzegawczych obejmują Opolszczyznę, Śląsk, Małopolskę, Podkarpacie i część Mazowsza. Na pozostałym terenie kraju, dla którego wydano ostrzeżenia, obowiązują alerty I stopnia przed gwałtownymi wzrostami stanów wody.
(PAP) / red.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez