Porozumienie w sprawie powstania Rzeszowskiej Inicjatywy Dronowej

2025-06-06 09:40:15(ost. akt: 2025-06-06 09:41:18)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay

Rzeszów stawia na rozwój technologii autonomicznych bezzałogowych statków powietrznych. Miasto zaprosiło do współpracy uczelnie oraz firmy; w czwartek prezydent Konrad Fijołek podpisał w tej sprawie list intencyjny.
Dokument został podpisany w rzeszowskim ratuszu, w obecności unijnego komisarza ds. obrony i przestrzeni kosmicznej Andriusa Kubiliusa. Rano w czwartek rozpoczęły się Dni Przemysłu UE, jedno z najważniejszych wydarzeń polskiej prezydencji w UE.

— Dla Rzeszowa to historyczny moment. Jesteśmy stolicą przemysłu lotniczego w Polsce, na bazie którego tworzą się kolejne, nowoczesne technologie związane z kosmosem i dronami — powiedział prezydent Konrad Fijołek.

Wyjaśnił, że porozumienie w formie listu intencyjnego otwiera drogę do powstania wspólnej platformy współpracy polsko-ukraińskiej integrującej sektor nauki, przemysłu i innowacji technologicznej.

— Rzeszów to naturalne i najlepsze miejsce, żeby tego typu technologie rozwijać — podkreślił Fijołek, zwracając uwagę na bezpieczeństwo wschodniej części UE i zmianę sytuacji geopolitycznej po wybuchu wojny w Ukrainie.

Unijny komisarz Andrius Kubilius powiedział, że 80 proc. szkód wyrządzonych w czasie wojny w Ukrainie spowodowały właśnie drony.

— Kiedy więc mówimy o własnej obronie i obronności, to lekcję płynącą z Ukrainy musimy wziąć bardzo poważnie do serca. Oczywiście musimy nauczyć się jak te drony przygotowywać i produkować, co wymaga nie tylko sił i środków, ale wymaga również stworzenia całego ekosystemu — powiedział eurokomisarz. „A więc dzisiejsza inicjatywa jest ważna i ma znaczenie dla całej Unii Europejskiej” – podkreślił.

— Produkcja dronów, obrona przed dronami, uczestnictwo w tym procesie to najważniejsza konkluzja z tej wojny, która toczy się przeciwko Ukrainie. I z naszego punku widzenia Rzeszów jest właściwym miejscem, żeby o tym dyskutować. Tu niemal każdy mieszkaniec ma związki z przemysłem lotniczym. Na Podkarpaciu skoncentrowane jest 90 proc. biznesu lotniczego i nauki związanej z awiacją — podkreślił przewodniczący Rady ds. współpracy z Ukrainą Paweł Kowal.

Miasto Rzeszów, we współpracy z Radą ds. Współpracy z Ukrainą, będzie pełniło funkcję koordynatora Rzeszowskiej Inicjatywy Dronowej.

(PAP)